"Autoprevoz-Bus Mostar prva je tvrtka koja je svojim radnicima uplatila minimalnu plaću u iznosu od 1.000 KM, a zatim je prema odluci direktora Ahmedina Šabanagića, putem interne Viber grupe obavijestila radnike da će im zbog refundacije troškova, biti uskraćen topli obrok te umanjene putne dnevnice", tvrde radnici Autoprevoza Bus Mostar u pismo kojim su se obratili našoj redakciji.
S obzirom na sve navedeno, radnici tvrde da će, ukoliko ne dođe do povlačenja odluke o navedenim umanjenjima, sljedeći korak biti kolektivni otkaz. Kako sami kažu, čekaju razvoj daljnjih događaja, ali i reakciju nadležnih institucija, jer Autoprevoz-Bus Mostar, na čelu s direktorom Šabanagićem, prema njihovim riječima, na ovaj način krši zakon.
S obzirom na ozbiljnost navoda, kontaktirali smo direktora tvrtke Autoprevoz-Bus Mostar, gospodina Ahmedina Šabanagića, koji kategorički negira tvrdnje radnika i ističe da neće doći ni do kakvog smanjenja u primanjima, a poteze radnika okarakterizirao je ishitrenima.
Nadalje, naveo je da u budućnosti može doći samo do povećanja, ali s obzirom na to da odluka o minimalnoj plaći predstavlja ogroman udar na poslodavce, potrebno im je neko vrijeme za prilagodbu kako bi vidjeli što i kako dalje.
"Topli obrok je nadodan prošle godine čim je to zakonski omogućeno", navodi Šabanagić. Kako kaže, do tada nije bilo moguće istovremeno isplaćivati naknadu za topli obrok i putne dnevnice, ali čim je ta prepreka otklonjena, Autoprevoz-Bus Mostar omogućio je svojim radnicima i jedno i drugo.
Na pitanje je li upoznat s najavom kolektivnog otkaza radnika, odgovorio je kako je tijekom poslovnog puta primio dopis u kojem je skupina od pet do šest radnika zatražila razgovor s njim.
S obzirom na to da su ga radnici optužili za kršenje zakona, pitali smo ga je li to istina, na što nam je Šabanagić odgovorio kako Autoprevoz Bus postoji već 80 godina te da to sigurno ne bi bilo moguće da su kršili zakone.
Odbacio je i optužbe da je tvrtka prekršila zakon: "Autoprevoz Bus Mostar postoji već 80 godina i sigurno ne bi opstao da smo kršili zakone", zaključio je Šabanagić.
Na ovakve pojave je prije koji dan upozoravao Selvedin Šatorović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine tvrdeći kako se uredba o minimalnoj plaći od 1.000 KM poštuje, ali zato pojedini poslodavci ukidaju naknade za topli obrok i prijevoz.
Šatorović je pozvao radnike koji se susretnu s takvom praksom da se obrate sindikatu. "U takvim slučajevima inzistirat ćemo na inspekcijskom nadzoru tih poduzeća. Ovo je šok za sve nas. Nakon odluke o minimalnoj plaći od 1.000 KM, sindikat i radnici računali su na to da će zaposleni i dalje primati do 300 KM na ime spomenutih naknada", dodaje Šatorović.
Sličnog mišljenja je i predsjednik Udruge poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović koji tvrdi će značajan broj radnika ostati na istom jer radnik koji je primao minimalnu plaću od 700 KM i uz naknade dobivao ukupno 1.000 KM, sada će i dalje primati isti iznos, ali će mu poslodavac ukinuti naknade te će ostati na 1.000 KM, iako se nadao povećanju ukupnih primanja do 1.300 KM.
"Od ove priče o minimalnoj plaći profitirat će jedino država, odnosno entitet i Vlada FBiH", zaključio je Smailbegović.