Plamenjača luka može uništiti vašu berbu. Danas vam donosimo rješenje koje ne samo efikasno već i potpuno prirodno. Zaboravite na kemikalije.
U videozapisu koji je objavljen na YouTube kanalu 'Svijet voća i povrća' objavljen je recept za rastvor koji štiti luk, a pritom je siguran za vaše zdravlje i okoliš.
Plamenjača luka je najštetnija bolest crvenog luka, ali i poriluka, vlasca, šalota i češnjaka. Često se javlja u epifitotičnim razmjerama i dovodi do naglog smanjenja proizvodnje. Izaziva je gljivica Peronospora destructor. Prvi put je zabilježena u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Infekcije ostvaruje u svim fazama razvoja, a zahvaća lukovice i nadzemne organe, prenio je ranije Agroklub.
Na biljkama se mogu pojaviti dva tipa simptoma. Lokalni se javljaju na onima koje nisu bile ranije zaražene.
Na pojedinačnim listovima formiraju se blijede mrlje, ovalne ili izdužene. Zbog infekcije gljivicom u okviru mrlja dolazi do razvoja sivoljubičaste prevlake, posebno kada je kišovito vrijeme. Zaraženi listovi žute, zahvaća ih nekroza, suše se i na kraju propadaju.
S njih se zaraza širi prema glavici. Često ovo oboljenje pogoduje pojavi truležnih bolesti koje dodatno dovode do propadanja uskladištenih glavica.
Biljke koje se razvijaju iz zaraženih glavica razvijaju sistemične simptome. Zakržljale su, listovi su klorotični, savijaju se prema dolje. U vlažnim uvjetima cijela biljka je prekrivena sivoljubičastom prevlakom. Usjev propada. Znaci bolest se u ovom slučaju javlja tri do četiri tjedna nakon nicanja.
Plamenjača se javlja u formi žarišta i vrlo brzo se širi, a pogoduju joj visoka vlažnost i umjerena temperatura. Usjev izgleda kao da je preliven vrelom vodom. Na suhom lišću se može naseliti gljivica Stemphylium botryosum koja stvara tamne konidije i listovi postaju crni.