Tulipan, Tulipa spp., višegodišnja je lukovičasta biljka iz porodice ljiljana, porijeklom iz srednje Azije.
Tijekom 16. stoljeća prenesen je u Evuopu, gdje je doživio veliku popularnost, posebno u Nizozemskoj, koja je danas poznata kao zemlja tulipana, odnosno svjetski centar ovog uzgoja, prenosi Agroklub.
Prepoznatljivi su po svojim uspravnim stabljikama i krupnim, čašastim cvjetovima koji dolaze u gotovo svim bojama, od klasične crvene i žute, do raznih nijansi roze, ljubičaste, pa čak i višebojne varijante. Cvjetaju u rano proljeće i omiljeni su u ukrasnom vrtlarstvu zbog svoje elegancije.
I ovog su tmurnog travnja obojali mnoga dvorišta, ali ako želimo da tako ostane, važno ih je njegovati i nakon cvjetanja. Njihova ljepota ne traje vječno, pa im se s vremenom "glave" saviju, a latice otpadnu. Tada je vrijeme da reagirate.
Iz uvelog i oplođenog cvijeta na vrhu stabljike počinje se razvijati čahura sa sjemenom, koju treba ukloniti, savjetuje Agroinform, pojašnjavajući kako uvele cvjetne glavice treba otkinuti čim latice otpadnu, ali dok se čahura još nije u potpunosti razvila.
Na taj način biljka može većinu svoje energije usmjeriti na razvoj lukovice.
Budući da se tulipani uglavnom razmnožavaju lukovicama, a ne sjemenom, dozrijevanje sjemena nije cilj, štoviše, može usporiti razvoj lukovice. Sjeme ionako rijetko sazrije, ali čahura sjemena troši puno hranjivih tvari iz lukovice.
Važno je, međutim, da odstranimo samo čahuru, a ne i cijelu stabljiku, jer iz nje lukovica i dalje crpi hranjive tvari.
Stabljika vrši fotosintezu i šalje hranjive tvari nazad u lukovicu, pa je treba odstraniti tek kada potpuno uvene. Tulipani će iz godine u godinu biti ljepši, ako redovno uklanjate uvele cvjetove.
Kao i drugim biljkama, i njima je potrebna dopuna hranjivih tvari, odnosno gnojidba. Lukovice tulipana ne smiju predugo ostajati u zemlji.
Ako ste sada pomislili da to nema smisla jer vaše ostaju i opet svake godine bez problema procvjetaju, griješite, jer to neće trajati zauvijek.
Ako povremeno ne izvadimo lukovice ili ih ne prihranimo, iz godine u godinu cvjetovi će biti sve rjeđi, manji i slabiji. Na početku rasta tulipan crpi hranjive tvari iz lukovice, ali kasnije ih uzima iz okoline.
Da bi zadržao svoju ljepotu, tijekom relativno kratke vegetacijske sezone tulipanu treba osigurati dodatnu količinu hranjivih tvari.
Inače je uzgoj tulipana jednostavan. Lukovice se sade u jesen, a tijekom zime prolaze kroz prirodnu fazu hlađenja koja je neophodna za njihov razvoj.
Najbolje uspijevaju na sunčanim položajima i u dobro dreniranom tlu. Nakon cvjetanja, pravilna njega osigurava da biljka sakupi energiju za iduću sezonu.