Korisni savjeti

Sadite mrkvu? Spriječite probleme u usjevu!

Mravi mogu biti razlog zašto mrkva nije nikla ili što su tek iznikle biljke nestale. Oni odnose sjeme u mravinjake, a uništavaju iznikle mrkvice.
Gospodarstvo / Poljoprivreda | 24. 04. 2022. u 16:16 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Proizvodnja mrkve je dosta zahtjevna i mogu je pratiti brojni problemi. Možete se susresti sa slabim nicanjem, deformiranim ili zelenim korijenom, bolestima, štetnicima. Svaki od ovih problema ima svoje uzroke, ali i rješenja.

Slabo nicanje

Sjeme mrkve je sitno i vrlo zahtjevno. Može se dogoditi da je slabe klijavosti, jer smo kupili nekvalitetan sjemenski materijal ili je sjeme staro, piše Agroklub.

Vremenske prilike mogu imati veliki utjecaj na klijanje i nicanje. Za aktiviranje sjemena neophodna je vlaga u zemljištu. Ako je zemlja suha, potrebno je zalijevanje. Kako vjetar ne bi isušio površinski sloj, a s njim i sjeme koje je krenulo klijati, možete poslije zalijevanja gredicu prekriti papirom, papirnatom vrećom od brašna ili kartonom koje dobro navlažite. Tako ćete sačuvati vlažnost i osigurati da ne dođe do sušenja klice. Čim uočite da su prve biljčice počele nicati, potrebno je ukloniti papirnati prekrivač.

Mravi mogu biti razlog zašto mrkva nije nikla ili što su tek iznikle biljke nestale. Oni odnose sjeme u mravinjake, a uništavaju iznikle mrkvice.

Zelen korijen

Česta je pojava da gornji dio korijen postaje zelen. U njemu se akumulirala toksična tvar solanin. Do formiranja dolazi zbog djelovanja Sunca. Kako bi izbjegli ovu pojavu, korijen mrkve je potrebno zagrnuti zemljom.

Deformiran korijen

Najčešći problem s kojim se možete susresti je pojava korijenja nepravilnog oblika. Takva mrkva se teže čupa iz zemlje, puca prilikom vađenja, slabije se čuva u skladištu, teško se guli i podložna je napadu štetnika i pojavi bolesti, posebno truljenju.

Do ove pojave dolazi zbog djelovanja više faktora. Tvrdo i zbijeno zemljište je jedan od razloga. Zbog toga za sjetvu treba odabrati parcele koje se odlikuju rahlim, dobro dreniranim zemljištem. Suviše vlažno tlo je još jedan razlog. Kada poslije perioda suše pretjerano zalijete usjev ili padne obilna kiša, dolazi do nastanka deformacija i pucanja korijena. Reguliranje vlažnosti će riješiti ovu pojavu. Kako bi zemlja sačuvala vlagu možete obaviti malčiranje površine gredice.

Također, višak dušika može izazvati deformirano korijenje i zbog toga ne treba pretjerivati s prihranom gnojivima bogatim ovim mineralom. Sjetvu obaviti u zagrijano zemljište, jer do nastanka deformacija korijena može doći zbog sjetve u hladno zemljište.

Primjena zelene gnojidbe će djelotvorno djelovati na poboljšanje strukture zemljišta. Ove biljke će svojim korijenom da ga razrahle, poboljšaju pristup zraku i vodi, a tijekom razlaganja u zemlji potiskuju štetne mikroorganizme. Najbolje je u tu svrhu koristiti gorušicu, grahoricu, heljdu, repicu i druge vrste.

Štetnici i bolesti mrkve

Ovu povrtnu vrstu napadaju brojni štetnici, a najznačajnije su: nematode, lisne uši, mrkvina muha, puževi. Od bolesti se najčešće javljaju razne truleži (bijela, crna, vlažna) do kojih dolazi zbog prevelike vlažnosti ili nedostatka kalija.

Zemljišne nematode su često uzrok pojave deformacija. Svojom aktivnošću remete normalan razvoj korijena i on se razgranava. Kako bi izbjegli njihovo djelovanje, mrkva se na isto mjesto može vratiti tek poslije pet do sedam godina.

Razmak biljaka

Površina gredice treba osigurati dovoljno prostora za razvoj korijena svake biljke. Suviše gust usjev rezultirat će deformiranim i kržljavim korijenjem.

Prorjeđivanje se obavlja u nekoliko faza. Najbolje je istovremeno obaviti i uklanjanje korova. Prvo prorjeđivanje obavlja se kada su mlade biljke formirale prvi par pravih listova, drugi put poslije tri tjedna.

Kopirati
Drag cursor here to close