Vrijeme je za prorjeđivanje plodova želimo li lijepe i kvalitetne namijenjene tržištu, a ne veliku količinu voćki bez obzira na izgled, kvalitetu i veličinu.
Ista se mjera može činiti mehanički, kemijski i ručno. Kako nam je rekla Marija Milašin, predsjednica Udruge voćara i vinogradara iz Oriovca i poljoprivredna savjetnica, kod intenzivnih proizvođača provodi se kemijsko prorjeđivanje, dakle, sredstvom koje utječe tako da svi slabiji plodovi otpadnu.
No, kod malih voćara i kod onih koji imaju stare sorte voća u pravilu se ono obavlja ručno.
"Jabuke i kruške se prorjeđuju kada su veličine sitnijeg oraha. Dakle sredinom svibnja", pojašnjava Davor Golub poznati voćar iz Našica, odnosno Ceremošnjaka, sela u blizini grada podno Krndije. Ostavlja se, dodaje, po jedan plod u cvjetnoj gronji.
"Onaj najkrupniji se ostavi. U pravilu biramo koji ima najpravilniji oblik i bez oštećenja. Prorjeđivanje plodova jabuka i krušaka se radi škarama, a bresaka i marelica prstima", rekao je Golub.
Dio voćara smatra da je za ručnu korekciju vrijeme kada su plodovi oko centimetar i pol do dva. Ove bi radove trebalo obaviti sredinom svibnja ili početkom lipnja.
No, svaka godina ima i razlike u vremenu vegetacije. Kao i uvijek u poljoprivredi i tu se možemo i moramo prilagođavati prirodi i klimi. Ne možemo očekivati da se ona prilagođava nama, piše Agroklub.
Velika rodnost u voćnjacima, a posebice u onima gdje su kruške i jabuke su čest slučaj. I ta velika rodnost koja možda u početku razveseli ipak ozbiljno ugrozi profitabilnost proizvodnje.
Prorjeđivanjem dobivamo u svakom slučaju kvalitetu, a time i okus plodova što je najvažnije za jabuke i kruške.