bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Objašnjenje

Millerova metoda: Jednostavan i učinkovit pristup uzgoju matica u pčelarstvu

Millerova metoda, nazvana po svom kreatoru, američkom pčelaru C. C. Milleru, temelji se na korištenju prirodnih instinkata ovih kukaca za uzgoj novih matica.

Uzgoj matica ključni je dio modernog pčelarstva, jer kvalitetna matica može značajno poboljšati produktivnost i zdravlje pčelinjeg zajedništva.

Jedna od najpoznatijih i najpraktičnijih je Millerova metoda, koja se ističe svojom jednostavnošću, učinkovitošću i niskim troškovima.

Ona omogućuje pčelarima da uzgoje jake i zdrave matice koristeći prirodno ponašanje pčela i minimalnu opremu.

Millerova metoda, nazvana po svom kreatoru, američkom pčelaru C.C. Milleru, temelji se na korištenju prirodnih instinkata ovih kukaca za uzgoj novih matica.

Uključuje stvaranje posebnih okvira s polužama koje ih potiču da izgrade matičnjake. Ta tehnika ne zahtijeva složenu opremu ili visoke troškove, što je čini dostupnom i početnicima i iskusnim pčelarima.

Kako funkcionira Miller metoda?

Kreće se s odabirom zajednice: Biramo najbolju pčelinju zajednicu, s dobrim mirnim temperamentom, bez vidljivih znakova bolesti i s vrlo niskim brojem grinje varroa - matično leglo (uzgojna košnica).

Pčelar priprema okvir s postavljenim razrađenim satnim osnovama koje smo otprilike na polovini izrezali zubasto kao list pile.

Ove satne služe kao temelj za izgradnju matičnjaka. Takav se okvir zatim postavlja u središte košnice, gdje je najveća koncentracija pčela radilica.

Pčele su prirodno sklone izgradnji matičnjaka kada osjete potrebu za novom maticom. Postavljanjem ovih pripremljenih okvira prema Milerovoj metodi u središte košnice, potičemo ih da počnu graditi matičnjake upravo na tim osnovama.

Nakon što su matičnjaci izgrađeni, pčelar može ručno prenijeti mlade ličinke iz postojećih ćelija u nove matičnjake. Ova faza zahtijeva pažnju i veliku preciznost kako bi se osiguralo da ličinke budu jednodnevne, zdrave i dobro hranjene.

Nakon prenošenja ličinki, pčele nastavljaju njegovati matičnjake, hraneći ličinke matičnom mliječi. U roku od nekoliko dana, matičnjaci se zatvaraju, a unutar njih se razvijaju nove matice.

Kad se matice razviju, pčelar ih može uzet ii koristiti za osnivanje novih zajednica ili kao zamjenu za stare matice u već postojećim košnicama.

Prednosti Miller metode

Niski troškovi, jednostavnost, korištenje prirodnih instinkata te poboljšanje zdravlja košnice prednosti su ove metode.

Naime, ona zahtijeva minimalnu opremu, što je čini pristupačnom za one s ograničenim budžetom. Postupak je jednostavan i ne zahtijeva neke posebne napredne vještine, što to čini idealnim za početnike.

Metoda se oslanja na prirodno ponašanje pčela, što povećava šanse za uspjeh.

Uzgoj jakih i zdravih matica ključan je za održavanje produktivnosti i otpornosti pčelinjeg zajedništva na bolesti.

Savjeti za uspješan uzgoj matica

Pravilno vrijeme: Uzgoj matica najbolje je provoditi uz po potrebi obilnu prihranu sirupom 1:1 u proljeće ili rano ljeto, kada su pčele najaktivnije, ima ih dovoljno i imaju dovoljno prirodnih resursa.

Osigurajte da uvijek bez obzira na vrijeme imaju dovoljno hrane, uključujući nektar, pelud i matičnu mliječ, kako bi podržale razvoj matica, piše Agroklub

Pratite razvoj matičnjaka i osigurajte da su dobro njegovale ličinke.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO