Vađenje u jutarnjim satima

Bliži se vrijeme berbe češnjaka, ništa bez sušenja

Prilikom vađenja treba voditi računa da ga ne oštetimo. Najbolje je posao obaviti u jutarnjim satima kada ustane rosa.
Gospodarstvo / Poljoprivreda | 10. 06. 2022. u 08:41 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Bliži se vrijeme berbe češnjaka. Jesenski ili ozimi bit će prvi spreman za čupanje, a uskoro i proljetni. Prvi znak zrenja je pojava sušenja vrhova listova. Stabljike će početi polijegati kod nekih sorti, dok će kod drugih ostati čvrste i uspravne.

Kako bi bili sigurni da je pravi termin za čupanje glavica, najbolje je da izvadimo jednu i uvjerimo se u čvrstoću ovojnih listova. Nije dobro da zreo luk ostavite u zemlji, posebno ako padne kiša. Tada se ovojni listovi raspadaju, a glavice su podložne ispadanju češnjeva i truljenju.

Sušenje je neophodno

Prilikom vađenja treba voditi računa da ga ne oštetimo. Najbolje je posao obaviti u jutarnjim satima kada ustane rosa. Tada ćete imati dan za sušenje. Suvišnu zemlju očistiti rukama i ne lupati glavice, jer ih možemo oštetiti i nagnječiti što će ubrzati pojavu truleži. Stabljike i listovi se ostavljaju kako bi hranjive tvari iz njih prešle u glavicu. To će omogućiti kvalitenije dozrijevanje i one će se duže čuvati, piše Agroklub.

Iskopani luk se suši na mjestu s dobrom ventilacijom oko tjedan dana. Kada se glavice osuše, obavlja se uklanjanje stabljike i listova i prikraćivanje korijena. Prilikom rezanja stabljika ostavlja se dio dužine maksimalno do 10 cm, a najčešće oko 2 cm. Korijen se prikraćuje na dužinu od 3 mm do 1,5 cm.

Čuvanje češnjaka

Za skladištenje je potrebno odabrati suh prostor s dobrom ventilacijom. Kratkotrajno ga možemo čuvati na temperaturi od 16 do 20ºC, a za dugotrajno je neophodna temperatura od 2 do 4ºC. Bez obzira na temperaturu, vlaga ne smije prelaziti maksimalno 80 posto.

Najbolje se čuvaju krupne, suhe i zrele glavice, zbog toga prvo potrošite sitnije.

Neprijatelj češnjaka su vlaga i negativne temperature. Kad je visoka vlaga, dolazi do pojave truljenja.

U slučaju da ne odrežete stabljike, možete uplesti pletenice koje ćete objesiti na suho mjesto. U jednoj pletenici je optimalno da ima 15 glavica.

Čuvanje se obavlja u šupljim vrećicama, najlonskim čarapama ili u plitkim gajbicama, najbolje drvenim. Između slojeva možete posuti suhu piljevinu ili staviti papir.

Možete ga čuvati i u staklenim teglama slažući redove glavica između kojih posipate brašno, sol ili pepeo koji će upijati eventualnu vlagu i spriječiti da se proces truljenja proširi s jedne glavice na druge. Na dno tegle pospete 2 cm materijala kojega koristite.

Kiseli češnjak

On se može i konzervirati kiseljenjem. Za ovaj recept bit će vam potrebna teglica od 250 ml, 170 g očišćenog češnjaka, grančica timijana, dvije grančice ružmarina, pola žličice soli, pola žličice šećera, oko 80 ml jabučnog octa i malo vrele vode.

Kako bi ubrzali čišćenje, potrebno je češnjeve koje smo odvojili potopiti u toplu vodu pola sata. Voda ne smije biti vrela, samo malo topla. Njena uloga je da nakvasi omotač kako bi se lakše skinuo. Nije potrebno skuhati luk.

Češnjevima češnjaka napunite pola teglice, ubacite grančicu timijana i nadopunite do vrha ostatkom luka. Dodajte sol i šećer, a zatim grančicama učvrstite češnjak na vrhu. Prelijte octom 2/3 teglice i do vrha nadopunite vodom. Ovisno od okusa, količina octa se može smanjiti, ali se dodaje i malo limunske kiseline. Dobro zatvorite poklopcem.

Teglicu čuvajte na hladnom mjestu gdje nema direktnih sunčevih zraka i povremeno je protresite kako bi se otopili šećer i sol. Poslije 25 dana možete konzumirati luk. Kada jednom otvorite teglicu čuvajte je u hladnjaku.

Kopirati
Drag cursor here to close