Sarajevo

Bh. službenici uče kako izvoziti naše mlijeko u EU

Cilj projekta je da se liberalizira EU legislativa kako bi se nesmetano izvozilo mlijeko i mliječni proizvodi.
Gospodarstvo / Poljoprivreda | 30. 01. 2019. u 12:10 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Realizacija projekta FARMA II nastavljena je edukacijom službenika i veterinarskih inspektora o zahtjevima za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda u okviru Ureda za veterinarstvo BiH.

Cilj projekta je da se liberalizira EU legislativa kako bi se nesmetano izvozilo mlijeko i mliječni proizvodi.

''Krajem prošle godine izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda u Hrvatsku iznosio je oko 25 posto izvoza koji je zabilježen u 2012. prije nego što je Hrvatska pristupila Europskoj uniji. USAID i Vlada Švedske realizacijom projekta FARMA II surađuju s privatnim i javnim sektorom kako bi se ova brojka što prije povećala. U tu svrhu smo unajmili konsultante iz EU-a koji će pomoći institucijama i poduzećima u ovom procesu – potvrdio je šef projekta FARMA II Bill Mays uoči početka edukacije.

Kada je BiH dobila dozvolu za daljnju liberalizaciju izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda i kada je proširena lista proizvoda koji se mogu izvoziti, Mays kaže da su USAID i Vlada Švedske putem projekta FARMA II nastavili podržavati privatni i javni sektor da zajednički rade na povećanju izvoza u EU uz očekivanja da će to dovesti do povećanja prihoda i novih radnih mjesta.    

Zamjenik direktora Ureda za veterinarstvo BiH Pavo Radić podsjetio je da je BiH 2016. dobila odobrenje za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda u EU.

''To znači da smo bili odobreni po regulativi Europske komisije 605/2010 po koloni C. Uz rad Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ureda za veterinarstvo BiH i drugih relevantnih institucija, kao i područja prerađivača i proizvođača mlijeka 2018. dobili smo dozvolu da možemo izvoziti i stavljeni smo u kolonu A i B. Sada je naš zadatak da educiramo veterinarske inspektore i službenike kako bi mogli napraviti plan službenih kontrola'', kazao je Radić.

C kolona podrazumijeva mlijeko koje je prošlo najstroži oblik obrade to jest sterilizaciju i pasterizaciju, a kolone A i B znače da se radi o mlijeku koje je prošlo niži tretman obrade, što omogućava proizvođačima da sa manje utroška energije dobiju proizvod i mogu ga plasirati na tržište EU-a.

''U 2016. bila su odobrena četiri objekta koja su stavljena na listu objekata iz kojih je moguć izvoz u zemlje EU. Nakon toga Komisija Ureda za veterinarstvo sa nadležnim  tijelima entiteta dodavala je i druge objekte onako kako su zadovoljavali kriterije, te u ovom trenutku imamo 11 objekata koji mogu da izvoze mlijeko i mliječne proizvode u EU'', dodao je Pavić.

Sudionici edukacije obučavaju se o zahtjevima i standardima EU-a za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda navedenih u Uredbi EU 605/2010, postupcima certificiranja, kao i ostalim specifičnim zahtjevima ovog procesa.

Kopirati
Drag cursor here to close