bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Većinom u Hercegovini

40% zemljišta u BiH je degradirano | Stručnjaci traže rješenja na trodnevnoj radionici u Mostaru

"Bosna i Hercegovina ima jedan zanimljiv reljef sa dosta planina, što čini održivo upravljanje zemljištem veoma teškim."
camera
3

Čak 40% od ukupnog zemljišta u BiH je degradirano, a najveći dio tog zemljišta nalazi se u Hercegovini, naveo je Vlado Pijunović, državni program koordinator tijekom prvog dana radionice posvećene održiv om i integriranom upravljanju zemljišnim resursima u Bosni i Hercegovini, koja je započela danas u Mostaru.

Radionica će trajati tri dana od 23. do 25. travnja, a održava se u Hotelu Mostar.

Radionica se održava u organizaciji Konvencije Ujedinjenih naroda za borbu protiv dezertifikacije (UNCCD) i Organizacije za hranu i poljoprivredu UN-a (FAO), trajat će od 23. do 25. travnja, a održava se u Hotelu Mostar.

Radionica će trajati tri dana od 23. do 25. travnja, a održava se u Hotelu Mostar.
Foto: Bljesak.info / Radionica će trajati tri dana od 23. do 25. travnja, a održava se u Hotelu Mostar.

Detektiranje problema

Cilj radionice je detektirati trenutne goruće probleme po pitanju degradacije zemljišta, kako u konačnici kreirali jedan program koji će ih pokušati dugoročno riješiti. Projekt će biti pripremljen po završetku ove radionice, a ujedno će biti pripremljen i određeni fond koji će rješenja i financirati, naveo je Pijunović. Kako kaže, najveći dio degradiranog zemljišta se nalazi upravo u Hercegovini, a razlog degradacije je kamenjar, erozija tla, suša te poplave.

Vlado Pijunović, državni program koordinator
Foto: Bljesak.info / Vlado Pijunović, državni program koordinator

Dakle, Bosna i Hercegovina ima jedan zanimljiv reljef sa dosta planina, što čini održivo upravljanje zemljištem veoma teškim, tvrdi Caroline Starr, službenica za poljoprivredu ispred FAO-a.

Uključivanje inovacija i mladih 

Dodaje kako je kod takvih zemljišta najveći problem ukoliko imate golo zemljište bez neke vegetacije i naglašava da je zato važno da u svim praksama poljoprivrednici održavaju jedan pokrivač vegetacije na zemljištu kako bi ono ostalo stabilno.

Starr navodi kako je jedan dio rješenja i u pošumljavanju takvih površina kako bi se osigurala stabilnost tla, ali naglašava kako se problemu treba pristupiti sveobuhvatno jer je problem kompleksan i složen i partikularni pristupi nisu dovoljni.

Govorila je i o održivosti poljoprivrede u BiH te uključivanju mladih, naglašavajući kako se s problemom opstanka poljoprivrede suočava čitava Europa, ne samo BiH. Rješenje vidi u prihvaćanju inovacija kako bi se olakšao život farmera i poljoprivrednika.

Rekla je kako po pitanju poljoprivrede često još uvijek imamo taj neki tradicionalni stav kako se radi o ljudima koji moraju rano ustajati i odraditi sve svojim vlastitim rukama, odnosno, kako kaže "da nema nikakvog rezultata ako nema patnje".

Caroline Starr, službenica za poljoprivredu FAO
Foto: Bljesak.info / Caroline Starr, službenica za poljoprivredu FAO

"Trebamo se ponositi svojim proizvodima"

Starr tvrdi kako je poljoprivreda s druge strane, dinamično polje gdje se uz integraciju različitih tehnologija i inovacija može omogućiti lakši život za poljoprivrednike i upravo na taj način privući mlade da se bave ovim poljem.

"Još jedan aspekt je da se ostvari kompletan lanac od proizvodnje, uvođenja inovativnih tehnologija pa sve do toga da se proizvodi mogu dostaviti do tržišta uz fer dostojanstvenu cijenu", naglašava te dodaje kako je za to potrebna odgovarajuća regulativa. Naglasila je i važnost uloge lokalnih zajednica koje bi trebale raditi na tome da kod poljoprivrednika stvore određeni vid ponosa kada je riječ o njihovim lokalnim proizvodima i predstavljanju lokalnih zajednica.

Radionica posvećena održivom i integriranom upravljanju zemljišnim resursima u Bosni i Hercegovini
Bljesak.info / Radionica posvećena održivom i integriranom upravljanju zemljišnim resursima u Bosni i Hercegovini

Ništa bez suradnje

Utchang Gang, programski službenik za upravljanje programom Globalnog mehanizma Konvencije Ujedinjenih nacija za borbu protu dezertifikacije (UNCCD) naglasio je važnost razvijanja suradnje po pitanjima koherentnosti politike između entiteta i poboljšanja suradnje u svim aspektima vezanim za ovaj projekt.

Naglasio je kako je po pitanju upravljanja zemljištem važno uključiti ne samo vlast i predstavnike vlasti, nego i sve zainteresirane strane od mladih preko žena do marginaliziranih grupa i svih ostalih koji su zainteresirani za borbu protiv klimatskih promjena i degradacije zemljišta.

Utchang Gang, programski službenik za upravljanje programom Globalnog mehanizma Konvencije Ujedinjenih nacija za borbu protu dezertifikacije (UNCCD)
Foto: Bljesak.info / Utchang Gang, programski službenik za upravljanje programom Globalnog mehanizma Konvencije Ujedinjenih nacija za borbu protu dezertifikacije (UNCCD)

"Bosna i Hercegovina kao zemlja ima i neke dosta dobre primjere što se tiče borbe kao neutralnosti po pitanju degradacije zemljišta. Međutim, također je vrijeme i za neke još agresivnije aktivnosti po pitanju generalne borbe protiv degradacije zemljišta", dodaje.

Radionica posvećena održivom i integriranom upravljanju zemljišnim resursima u Bosni i Hercegovini
Foto: Bljesak.info / Radionica posvećena održivom i integriranom upravljanju zemljišnim resursima u Bosni i Hercegovini

Radionica će u okviru vodećeg programa UNCCD-a Peace Forest Initiative (PFI) okupiti predstavnike državnih institucija BiH, entiteta Republike Srpske, Federacije BiH, Brčko distrikta, međunarodnih organizacija, tehničke stručnjake i razvojne partnere.

Cilj događaja je jačanje suradnje i identifikacija ključnih izazova i prilika za zaštitu, obnovu i održivo korištenje zemljišta, tla, voda i šuma, s fokusom na postizanje ciljeva neutralnosti degradacije zemljišta (LDN) u BiH.

Radionica posvećena održivom i integriranom upravljanju zemljišnim resursima u Bosni i Hercegovini
Bljesak.info / Radionica posvećena održivom i integriranom upravljanju zemljišnim resursima u Bosni i Hercegovini
comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO