Njemačka i Francuska dijelit će kontrolu nad proizvođačem tenkova Leopard
Njemačka vlada planira kupiti 40 posto dionica europskog proizvođača tenkova KNDS od obitelji koje trenutno posjeduju udjele u tvrtki. Vrijednost transakcije procjenjuje se na oko šest milijardi eura, a konačno odobrenje mora dati proračunski odbor njemačkog parlamenta.
Kako piše Deutsche Welle, Francuska će pritom smanjiti svoj sadašnji vlasnički udio s 50 na 40 posto, dok će preostalih 20 posto dionica biti ponuđeno ulagačima na burzama u Frankfurtu i Parizu.
KNDS je najveći europski proizvođač tenkova te stoji iza njemačkog Leoparda i francuskog Leclerca, a razvija i novu generaciju borbenih vozila. Tvrtka je nastala spajanjem njemačkog Krauss-Maffei Wegmanna i francuskog Nextera.
Glasnogovornik vlade kancelara Friedricha Merza izjavio je kako Njemačka ovim potezom želi osigurati nacionalne interese i dugoročan utjecaj u kompaniji koja je od strateške važnosti za europsku sigurnost i obranu.
Kako navodi Deutsche Welle, dio stručnjaka smatra da Berlin ovim potezom želi ostvariti dvostruki cilj – osigurati veću kontrolu nad ključnom vojnom industrijom, ali i sudjelovati u budućoj dobiti kompanije.
Profesor korporativnog upravljanja Marco Becht ocjenjuje kako država više ne želi prepustiti zaradu privatnim investitorima, dok analitičar Declan Power smatra da je riječ o konkretnom koraku prema jačanju europske obrambene autonomije.
Njemačka posljednjih godina sve više ulazi u vlasništvo strateških obrambenih kompanija. Država već ima udjele u proizvođaču vojnih radara Hensoldt, zrakoplovnom divu Airbusu te posebna upravljačka prava u proizvođaču podmornica Thyssenkrupp Marine Systems.
Dogovor oko KNDS-a važan je i za odnose Berlina i Pariza nakon višemjesečnih pregovora te pokazuje da dvije najveće europske sile nastavljaju zajednički graditi obrambene kapacitete uslijed pogoršane sigurnosne situacije u Europi.