Rusija je početkom 2025. godine obustavila isporuku plina separatističkoj regiji Transnistriji, čime je cijelo područje ostalo bez grijanja i električne energije. No, za razliku od Bosne i Hercegovine, Moldavija je imala spreman odgovor na ruske energetske ucjene te se u potpunosti prebacila na europske plinske tokove, izvještava BIRN.
Moldavija je desetljećima bila energetski ovisna o Rusiji. Transnistrija je besplatno dobivala plin od Rusije, pretvarala ga u električnu energiju, a Moldavija je tu struju morala kupovati po nižoj cijeni. No, ruska agresija na Ukrajinu potaknula je moldavske vlasti da ubrzaju energetsku tranziciju i prekinu ovisnost o Moskvi.
Bivši moldavski ministar energetike Victor Parlicov objasnio je kako je Rusija desetljećima koristila plin kao političko oružje. Najmanje dvije moldavske vlade srušene su zbog energetskih ucjena, a Moskva je povremeno potpuno isključivala plin ili struju kako bi destabilizirala vlasti u Kišnjevu.
Sada, zahvaljujući povezivanju s Rumunjskom i Bugarskom, Moldavija u potpunosti dobiva energiju iz Europske unije, iako po nešto višim cijenama. Stanovnici Transnistrije, koji su ranije uživali jeftine ruske energente, sada se suočavaju s realnim troškovima, a dio njih i dalje podržava proruske vlasti unatoč energetskoj krizi.
Aleksandru Slusari, bivši potpredsjednik moldavskog parlamenta, naglasio je kako Rusija nikada ne daje ništa besplatno te da svaka zemlja koja koristi ruski plin mora biti spremna na političke ustupke. Eugen Muravschi, stručnjak za energetiku, ističe kako je trenutna kriza ruski pokušaj destabilizacije Moldavije uoči parlamentarnih izbora 2025. godine.
Unatoč višim troškovima, Moldavija ostaje dosljedna u smanjenju ovisnosti o Rusiji, dok BiH i dalje ugovara dugoročne isporuke s Gazpromom bez jasnog plana diversifikacije izvora energije.