Pavle Ćorović, zet predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, pokušao je spriječiti gašenje svojih računa tako što je kupio dionice u "Unicredit banci" i "NLB banci", nakon što se krajem siječnja našao na američkoj "crnoj listi", prenosi Capital.ba.
Ipak, u tome nije uspio, jer su mu obje banke odbile otvoriti račune pozivajući se na takozvani "reputacijski rizik".
Kako sam tvrdi, našao se u apsurdnoj situaciji da mu je, iako je postao suvlasnik, odbijeno otvaranje računa upravo u tim bankama.
''Kupio sam slobodne dionice Unicredit banke Banja Luka i NLB banke. Dakle, sada sam suvlasnik tih banaka, ali mi ne žele otvoriti račun. Unicredit banka poziva se na svoje interne procedure i politike, dok je iz NLB banke stiglo obavještenje da ne posluju s osobama koje su na OFAC-ovoj listi'', izjavio je Ćorović za Glas Srpske.
Ured za kontrolu strane imovine SAD-a (OFAC) posljednjih je godina na popis sankcioniranih stavio brojne fizičke i pravne osobe povezane s Dodikovom obitelji.
Nakon prošlogodišnje posjete zamjenice američke tajnice za financije Ane Morris, koja je u razgovoru za portal Capital upozorila banke da ne smiju poslovati sa sankcioniranim osobama, krenulo je masovno zatvaranje računa tim osobama i njihovim firmama, zbog čega su mnogi radnici ostali bez posla.
Među njima je i Ćorović, koji tvrdi da, unatoč tumačenjima domaćih pravnih stručnjaka kako banke nemaju pravo na takve poteze, one i dalje gase račune svima koji su na američkoj listi.
Dodaje kako su neke banke otišle i korak dalje – odbijaju otvoriti račune čak i dioničarima koji su na OFAC-ovoj listi.
Njegov privatni račun, kaže, još nije ugašen, ali očekuje da će i to uskoro biti slučaj.
Ćorović postavlja pitanje što će se dogoditi s bankama u kojima sada ima dionice, s obzirom na to da su ranije zatvoreni računi svim firmama povezanima sa sankcioniranim osobama, neovisno o postotku vlasništva.
Tvrdi da banke pogrešno tumače značenje stavljanja na američku crnu listu, te da domaći financijski regulator nikada nije zatražio službeno tumačenje te situacije.
Dodaje kako mu je jedna američka odvjetnička kuća potvrdila da OFAC-ova lista vrijedi isključivo na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država.