bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Mostar

Završena konferencija Renewable South 2025: Novi izazovi i rješenja za energetsku tranziciju u BiH i regiji

Konferencija Renewable South 2025 poslužila je kao ključni korak prema jačanju suradnje među stručnjacima, te postavljanju temelja za uspješnu energetsku budućnost regije.
09.05.2025. u 15:45
text

Konferencija Renewable South 2025, koja je održana u Mostaru od 7. do 8. svibnja u modernom prostoru INTERA Tehnološkog Parka, završena je prikazom konkretnih primjera energetske prakse i okruglim stolom posvećenim ostvarivanju projekata iz obnovljivih izvora energije. Događaj, u organizaciji Energetike Marketing, u suradnji s domaćinom Alfa Therm, okupio je stručnjake iz BiH, Hrvatske, Crne Gore i drugih zemalja regije, te pružio platformu za raspravu o budućem razvoju energetskih sustava i primjeni novih tehnologija.

Zaključak konferencije bio je jasan – BiH i regija imaju ogroman potencijal za razvoj obnovljivih izvora energije, ali to zahtijeva usklađivanje zakonodavnih okvira, daljnja ulaganja u infrastrukturu te usmjerenost na razvoj novih tehnologija. Potrebno je implementirati projekte koji uključuju zelenu energiju, ali i osigurati stabilnost sustava kroz bolju pohranu energije i upravljanje energetskom potrošnjom.

Konferencija Renewable South 2025.
PR / Konferencija Renewable South 2025.

Konferencija Renewable South 2025 poslužila je kao ključni korak prema jačanju suradnje među stručnjacima, te postavljanju temelja za uspješnu energetsku budućnost regije.

U nastavku prenosimo najvažnije stavove i poruke koje su obilježile konferenciju Renewable South 2025.

Fokus na ulaganjima i izazovima energetskih sustava u regiji

Tomislav Tomas iz odvjetničkog društva Ibrahimović & Co. naglasio je kako Bosna i Hercegovina, iako nije članica Europske unije, kontinuirano usklađuje svoje zakonodavstvo s pravnim stečevinama EU, što omogućava sigurnost ulaganja. Istaknuo je i povoljan zakonski okvir za investitore, uključujući oslobađanje opreme za proizvodnju energije od carina.

Dinko Đurđević iz tvrtke Green Sustainable Solutions iznio je analize o trenutačnom stanju u regiji, posebno o izazovima s kojima se susreću elektroenergetski sustavi u integraciji solarnih i vjetroelektrana. Đurđević je također ukazao na značajan potencijal BiH za proizvodnju energije iz sunca i vjetra, dok su pitanja pohrane energije i upravljanja otpadom još uvijek u fazi razvoja.

Eldar Hukić iz Regulatorne komisije za energiju u FBiH istaknuo je stabilnost elektroenergetskog sustava BiH, napomenuvši kako zemlja ima dobre energetske interkonekcije s Hrvatskom i Crnom Gorom, što doprinosi stabilnosti mreže. Također, Mirsad Jašarspahić iz Gospodarske komore FBiH podsjetio je kako je BiH i dalje neto izvoznik električne energije zahvaljujući postojećim kapacitetima i ulaganjima u energetsku učinkovitost.

Konferencija Renewable South 2025.
PR / Konferencija Renewable South 2025.

Dekarbonizacija i zeleni vodik kao ključni faktori tranzicije

Na konferenciji je raspravljano i o nužnosti dekarbonizacije elektroenergetskih sustava. Josip Dolić iz Udruženja za zeleni hidrogen i obnovljive izvore energije ukazao je na važnost uloge različitih razina vlasti u upravljanju elektroenergetskim sustavima, napomenuvši da zakonodavni okvir u BiH nije dovoljno pripremljen za projekte energetske tranzicije, te naglasio asimetrije između entiteta koje su posebno izražene u pogledu skladištenja energije. Istaknuo je i nužnost promjene paradigme – s naglaskom na stalnu dostupnost električne energije umjesto stalne proizvodnje.

Zeleni vodik bio je također tema rasprave, pri čemu je Dr. Mehmed Konaković iz Centra za napredne tehnologije u Sarajevu naglasio potencijal vodika kao “game changera” za transport i industriju na zapadnom Balkanu, smatrajući ga ključnom energetskom i geopolitičkom prilikom za regiju.

Konferencija Renewable South 2025.
pr / Konferencija Renewable South 2025.

Građanska energija i energetska zajednica

Vedad Suljić iz Regionalnog centra za obrazovanje i informiranje iz održivog razvoja (REIC) istaknuo je važnost decentralizacije energetskog sustava kroz građansku energiju, koja omogućava građanima da preuzmu kontrolu nad proizvodnjom i potrošnjom energije. Spomenuo je konkretne korake u Mostaru, gdje se uspostavlja energetska zajednica, koja bi mogla postati pilot-projekt za BiH i širu regiju.

Drugi izazovi i inovacije

Dr. Ljubomir Majdandžić iz Hrvatske stručne udruge za Sunčevu energiju upozorio je da, iako je Hrvatska postigla značajan napredak u fotonaponskim tehnologijama, još uvijek zaostaje za drugim europskim zemljama. Prema njegovim riječima, Hrvatska je na 23. mjestu po iskorištenosti solarne energije, dok Slovenija spada među prvih deset.

Za više informacija o konferenciji i nadolazećim događajima, posjetite službenu stranicu www.renewablesouth.com.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO