HE na Trebišnjici

Usprkos lošoj hidrologiji, HE u Istočnoj Hercegovini dobro posluju

Gospodarstvo / Flash | 21. 01. 2016. u 10:42 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Hidroelektrane na Trebišnjici (HET), usprkos lošoj hidrologiji, prošle godine poslovale su pozitivno i ispunile plan od 982 gigawat- sati električne energije, a za prvih devet mjeseci troškovi poduzeća smanjeni su za 2.354.000 KM u odnosu na prethodnu godinu, rekao je Srni direktor HET-a Gordan Mišeljić.

HET su po poslovnim rezultatima u vrhu sustava Elektroprivrede Republike Srpske (ERS), a ovu godinu počeli su sa još većim ambicijama.

Vraćen dug

"Osim loše hidrologije, imali smo posla u vezi sa revitalizacijom dva agregata Hidroelektrane (HE) Dubrovnik 1, za koju je planirano pet mjeseci, ali je prema odluci hrvatske Elektroprivrede produžena na sedam i po mjeseci i vraćena na mrežu tek ove godine", istakao je Mišeljić.

On je rekao da na dobre proizvodne rezultate nije utjecalo ni to što je HET vratio Hrvatskoj elektroprivredi 207 gigawat-sati duga, odnosno 20 posto ukupne proizvodnje, piše Srna.

"Dobit za 2014. godinu iznosila je 6.112.000 KM, a deset posto tog iznosa, odnosno 612.000 KM, podijeljeno je u 2015. godini u skladu sa preporukama ERS-a na područje istočne Hercegovine", naveo je Mišeljić.

Govoreći o planovima za ovu godinu, Mišeljić je izrazio nadu da će HET premašiti plan proizvodnje od 1.047 gigawat-sati.

Dovršetak odvodnog tunela od bilećkog polja

"Ono što je najbitnije za ovu godinu jeste nastavak završetka radova koje je HET počeo na projektu ''Gornji horizonti'', neovisno od HE ''Dabar'', a koji podrazumijeva dovršetak odvodnog tunela od bilećkog polja, završetak kanala kroz Fatničko polje i dovršetak već postojećeg tunela između Fatničkog polja i akumulacije Bileća", istakao je Mišeljić.

Mišeljić je dodao da će HET, iako do sada nije bilo uspješnih pregovora, pokušati da ostvari dugoročnu suradnju sa Hidrelektranom Čapljina, odnosno Elektroprivredom Hrvatske zajednice Herceg Bosne.

"Potrudit ćemo se da ispunimo sve obaveze iz naših vodoprivrednih suglasnosti, a to su izgradnja rezervoara za navodnjavanje, rezervoara ''Vrelo oko'', a dobili smo suglasnost od Vlade Srpske i za izgradnju zatvorenog bazena, čija bi realizacija trebalo da uslijedi", zaključuje Mišeljić.

Kopirati
Drag cursor here to close