Vijeće ministara BiH je na današnjoj sjednici utvrdilo Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti, s ciljem njegovog harmoniziranja sa standardima i preporukama Radne grupe za financijske mjere protiv pranja novca - FATF.
Riječ je o Prijedlogu zakona koji nosi oznaku "E", kao svojevrsnom potvrdom usklađivanja s legislativom Europske unije u ovoj oblasti.
Uz proširenje definicije terorističke organizacije, ovim izmjenama i dopunama se, između ostalog, otklanjaju nedostaci u oblasti prijenosa novca i novčanih instrumenata preko granice te se jasnije definira način i sredstva dostavljanja podataka FOO-u.
Ministarstvo sigurnosti dostavit će Prijedlog zakona s ugrađenim sugestijama sa sjednice Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje po hitnoj proceduri.
Vijeće ministara BiH usvojilo je i Informaciju Ministarstva sigurnosti o potrebi izrade procjene prijetnje od rizika pranja novca i financiranja terorizma u BiH radi sagledavanja mogućnosti za efikasno angažiranje raspoloživih financijskih, tehničkih i ljudskih resursa u borbi protiv financijskog kriminala.
Procjena prijetnje od rizika pranja novca i financiranja terorizma u BiH, u skladu s Prvom preporukom FATF-a, predstavlja sveobuhvatan proces prikupljanja i analize relevantnih podataka kako bi se procijenio stupanj izloženosti pojedinačnih sektora pranju novca i financiranju terorizma.
Ministarstvo sigurnosti će za njenu izradu pribaviti neophodnu suglasnost entitetskih vlada i Brčko Distrikta BiH, te će Vijeću ministara BiH predložiti članove radne grupe za izradu procjene prijetnje od rizika pranja novca i financiranja terorizma u BiH.
Za izradu procjene prijetnje od rizika pranja novca i financiranja terorizma u BiH, po dobivanju suglasnosti entiteta, bit će zatražena tehnička pomoć Svjetske banke, priopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
Vijeće ministara BiH odobrilo je Državnoj regulatornoj agenciji za radijacijsku i nuklearnu sigurnost da poduzme sve neophodne mjere i radnje radi uspostavljanja privremenog centralnog skladišta radioaktivnog otpada u BiH koje bi se realiziralo uz pomoć misije EUFOR-a, a pod nadzorom i kontrolom Državne regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost.
Agencija će provesti sve potrebne stručne procedure za njegovo otvaranje u skladu sa zakonskom regulativom, uključujući sigurno prikupljanje, prijevoz i skladištenje radioaktivnog otpada.
Na ovaj način bit će reducirana privremena skladišta na različitim lokacijama u BiH te izvršen siguran prijevoz otpada na jednu lokaciju koju će kontrolirati Državna agencija za radijacijsku i nuklearnu sigurnost uz ekspertsku pomoć EUFOR-a, čime BiH unapređuje sigurnost u ovoj oblasti.
Riječ je, između ostalog, o skladištenju radioaktivnih gromobrana, preostalih opasnih materijala u firmama koje više ne rade te vojnog otpada, priopćeno je iz Vijeća ministara BiH.