Od 30. svibnja

Polusatni štrajk upozorenja u medicinskim ustanovama SBŽ-a

Predsjednik Sindikata dodao je kako u slučaju nepostizanja dogovora, postoji spremnost Sindikata i na generalni štrajk, kada se za to ispune zakonski uvjeti.
Gospodarstvo / Flash | 28. 05. 2018. u 15:36 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Polusatni štrajk upozorenja, koji će se održavati svakodnevno, počet će 30. svibnja u javnim zdravstvenim ustanovama Srednjobosanske županije (SBŽ), potvrdio je Feni predsjednik županijskog odbora Neovisnog strukovnog sindikata radnika u zdravstvu Federacije BiH Muris Trako.

Istaknuo je kako je razlog za štrajk odbijanje Vlade SBŽ-a da ispuni sindikalni zahtjev za uvećanje koeficijenata za isplatu plaća.

''Bit će to svakodnevni polusatni štrajk upozorenja dok ne bude postignut valjan dogovor o novom kolektivnom ugovoru. Proces rada neće biti narušavan i samo želimo skrenuti pozornost na naše zahtjeve'', kazao je Trako.

Dodao je kako u slučaju nepostizanja dogovora, postoji spremnost Sindikata i na generalni štrajk, kada se za to ispune zakonski uvjeti.

U ovom sindikatu, koji većinom okuplja medicinske sestre i tehničare, nezadovoljni su ponudom Vlade SBŽ-a da plaće radnicima u zdravstvu budu uvećane kroz korigiranje satnice rada, s 2,31 na 2,40 marke, te ostaju pri zahtjevu za uvećanjem koeficijenata za 20 posto.

Trako podsjeća da je Vlada krajem prošle godine uvećala koeficijente doktorima medicine i stomatologije, koji su okupljeni u drugom sindikatu te da isto treba postupiti prema svim ostalim medicinskim djelatnicima.

''Podizanje satnice podrazumijeva povećanje plaće svima, dakle, i doktorima medicine i stomatologije kojima je plaća uvećana već dva puta. Mi tražimo uvećanje koeficijenata za one radnike kojima koeficijenti nisu korigirani krajem prošle godine. Ranije smo tražili uvećanje za 25 posto, a sada pristajemo da to bude 20 posto. Smatramo to realnim i da je kompromis moguće postići'', istaknuo je.

U Sindikatu su izračunali da bi novom satnicom od 2,40 marke, medicinske sestre i tehničari dobili u prosjeku plaće veće za 30 maraka, dok bi doktori medicine imali uvećanje od 70 do 130 maraka, što je, tvrde, nastavak diskriminacije.

Kopirati
Drag cursor here to close