Iz godine u godinu analize koje se provode u Bosni i Hercegovini, ali i zemljama regije, pokazuju isti rezultat – umirovljenici u Bosni i Hercegovini imaju najniže prosječne mirovine na zapadnom Balkanu. Dok se u Sloveniji i Hrvatskoj isplaćuju najviše mirovine u ovom dijelu Europe, bh. umirovljenici nalaze se u nezavidnoj situaciji, prenosi BHRT.
Iako je ožujsku mirovinu primio u srijedu, za Gojka Jovanovića, koji je u mirovini već deset godina, ona je već unaprijed potrošena i raspoređena. Tako je, kaže, već godinama.
''Snalazim se onako kako moram. Mirovina iznosi 500 maraka, živimo supruga i ja. Lijekovi su najveći problem, ostale pristojbe nisu velike jer nas je dvoje, ne trošimo puno, ali lijekovi koštaju oko 100 maraka mjesečno'', kaže Jovanović.
Gojko spada među 80.000 od ukupno gotovo 290.000 korisnika Federalnog zavoda MIO/PIO koji primaju jednu od pet razina najniže mirovine. Na pitanje kako preživjeti mjesec s 400 ili 500 maraka, odgovori su gotovo jednoglasni:
''Hej, kako znam ja. Što je najteže? Pristojbe, što ti ostane, što ćeš žvakati, jesti.''
''Kako preživjeti kad ne može biti ni za troškove ni za lijekove, svi smo stari i bolesni.''
''I na što ode najviše? Naravno na lijekove, teško je, zaista teško, ovo povećanje što je bilo, kao da i nije.''
Prosječna mirovina u Federaciji Bosne i Hercegovine iznosi 726 maraka, a u Republici Srpskoj 631 marku, što je 42,80 posto prosječne plaće.
''644,50 KM – najveći postotak korisnika ostvaruje mirovinu iznad te razine, jer ako uzmemo u obzir pet razina zajamčenih mirovina, svega 80.000 korisnika prima tu najnižu mirovinu od ukupno 290.000'', navodi direktor Zavoda MIO Republike Srpske, Mladen Milić.
Većina ističe kako bez pomoći djece i obitelji ne bi mogli preživjeti mjesec. U povoljnijem položaju su oni koji su mirovinu stekli u inozemstvu.
''Imam ja i mirovinu iz inozemstva i meni ona nije problem, ali kad gledam svoje prijatelje, naše građane, to je katastrofa'', kaže umirovljenik Baja Puhovac.
Zbog nezavidne situacije, mnogi rješenje vide u izlasku na ulicu. Umirovljenici u Tuzli su u veljači prosvjedovali zbog loših uvjeta, a novi prosvjed zakazan je za kraj travnja. Tu mogućnost ne isključuju ni u Savezu udruženja umirovljenika Federacije Bosne i Hercegovine.