Ugledni minhenski ekonomski institut Ifo smanjio je očekivanja gospodarskog rasta u Njemačkoj za ovu godinu na 0,2 posto bruto nacionalnog dohotka (BND). "Njemačko gospodarstvo se ne miče s mjesta.
Unatoč povećanoj platežnoj moći, potrošnja je još uvijek suzdržana a i poduzeća ne ulažu pretjerano", kaže voditelj programa prognoze gospodarskog rasta pri Ifo institutu Timo Wollmerhäuser.
Prema navodima Ifo instituta, posebice industrija, motor njemačkog gospodarstva pati od slabe potražnje i sve jače međunarodne konkurencije. Lošem raspoloženju pridonosi i nestabilna politička situacija u Njemačkoj i SAD.
I Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) nestabilnost u SAD-u povezanu s najavom trgovinskog rata predsjednika Donalda Trumpa doživljava kao glavni uzrok gospodarskim problemima prije svega u Njemačkoj. I OECD je svoju prognozu gospodarskog rasta za tekuću godinu u Njemačkoj smanjio na samo 0,4 posto BND-a. Još u prosincu je ova organizacija za Njemačku za 2025. predviđala 0,7 posto rasta.
I za sljedeću godinu je prognoza rasta smanjena s 1,2 na 1,1 posto.
Od 38 zemalja-članica OECD-a slabije gospodarske rezultate od Njemačke za ovu godinu bilježi jedino Meksiko.
OECD je svoju prognozu doduše donio prije postignutog dogovora njemačkih demokršćana, socijaldemokrata i zelenih oko promjene Ustava koji će omogućiti pojačano zaduženje i nove investicije u gospodarstvo.
I stranke vjerojatne buduće koalicijske vlade demokršćana i socijaldemokrata su se dogovorile oko ogromnih paketa u iznosu od 500 milijardi eura za pomoć gospodarstvu i obnovi infrastrukture što su redom pozdravile sve udruge poslodavaca.
"Pouzdana ekonomska politika ključna je za stvaranje povjerenja i poticanje ulaganja. Tvrtke trebaju sigurnost planiranja, posebno u svjetlu trenutnih izazova koje nameću strukturne promjene u industriji, " kaže Wollmershäuser.
Prošlog tjedna je Institut za svjetsko gospodarstvo (IfW) iz Kiela objavio svoju prognozu za sljedeću godinu koje predviđaju još snažniji oporavak njemačkog gospodarstva od 1,5 posto, piše DW.
Iako su svi ekonomski instituti složni u tome da paket mjera koji planira vjerojatna buduća vlada na čelu s Friedrichom Merzom donosi željni poticaj gospodarstvu, trajni problemi koji muče njemačke poduzetnike proteklih godina ostaju.
„Planirana ulaganja u obranu i infrastrukturu mogu potaknuti gospodarstvo, ali strukturne prepreke poput nedostatka kvalificiranih radnika i pretjerane birokracije sprječavaju održivi rast," smatra ekonomist Torsten Schmidt iz ekonomskog instituta RWI iz Essena.
Stručnjaci iz OECD-a također očekuju pozitivne učinke paketa mjera buduće njemačke vlade na razvoj gospodarstva ali tek sa zadrškom.
"Primjena mjere će potrajati zato će i željeni efekt doći kasnije od priželjkivanog", navodi OECD. Istodobno se ukazuje na to da je pozitivna činjenica da si Njemačka, za razliku od mnogih drugih članica OECD-a, uopće može priuštiti takav povijesni paket.
"Njemačka si ovakav paket može priuštiti jer je njezina zaduženost osjetno niža nego kod većine zemalja članica OECD-a", zaključuju stručnjaci ove organizacije Isabell Koske i Robert Grundke