Na sjednici Vijeća ministara BiH o investicijama, razvoju i iseljeništvu
Održana je sjednica Vijeća ministara

Na sjednici Vijeća ministara BiH o investicijama, razvoju i iseljeništvu

Gospodarstvo / Flash | 22. 01. 2019. u 17:44 Bljesak.info / Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, donijelo je danas Odluku o nepreferencijalnom porijeklu robe u cilju zaštite gospodarstvenika i javnog interesa.

Donošenjem te odluke želi se osigurati da svi sudionici u postupku imaju točno utvrđena prava, obveze i odgovornosti.

Odlukom se, između ostalog, propisuju uvjeti i postupak za stjecanje nepreferencijalnog porijekla robe, potrebna dokumentacija, administrativna suradnja te kontrola i nadzor.

Ova odluka polazi od Zakona carinskoj politici u BiH, propisa EU koji reguliraju ovu oblast, pravila Svjetske trgovinske organizacije i smjernica Svjetske carinske organizacije, priopćeno je iz Službe za informiranje Vijeća ministara BiH.

CERTIFICIRANJE ŠUMA U BIH

Više od pola državnih šuma je certificirano, navodi se u Informaciji o koordinaciji i usklađivanju procedura za ispunjavanje međunarodnih obaveza i trgovinskih standarda u vezi s Uredbom o drvetu Europskog parlamenta i Vijeća EU o utvrđivanju obaveza privrednih subjekata koji stavljaju u promet drvo i proizvode od drveta koju je usvojilo Vijeće ministara BiH danas na sjednici.

Prema Informaciji Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, šest javnih šumsko-privrednih poduzeća posjeduje FSC FM/COC certifikate, dok su ostala poduzeća u fazi pripreme za certificiranje šuma ili planiraju ući u ovaj proces.

Certificiranje državnih šuma u BiH evidentno je dovelo do rasta izvoza drvnog sektora koji ostvaruje pozitivni trgovinski bilans i u ukupnom bh. izvozu sudjeluje s 12 posto.

Ovaj sektor izvozno je orijentiran i ostvaruje suficit u međunarodnoj razmjeni sa stalnim trendom povećanja izvoza i ubraja se u najznačajnije izvoznike BiH.

U 2016. godini izvoz državnog sektora iznosio je 1.188.865.450 KM, što je za 12,1 posto više u odnosu na 2015. godinu, a u 2017. godini povećan je za 9,2 posto i dosegao je 1.297.918.763 KM.

POLJOPRIVREDNO ZEMLJIŠTE JE ZNAČAJAN RAZVOJNI POTENCIJAL

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa o poduzetim mjerama u oblasti politike poljoprivrednog zemljišta u kojoj se navodi da postoje značajni razvojni potencijali u ovoj oblasti te se nastavljaju aktivnosti za njeno unapređenje.

Poljoprivredno zemljište u BiH je primarni prirodni resurs koji uvjetuje obujam i strukturu poljoprivredne proizvodnje. Ukupno zasijane površine u prosjeku iznose oko 530 tisuća hektara, a od toga su ugari i neobrađene oranice oko 480 tisuća hektara.

Prema statističkim podacima za 2017. godinu, u proljetnoj sjetvi je zasijano 526.554 hektara, a u jesenjoj sjetvi 118.667 hektara, što je za 7.586 hektara ili sedam posto više nego u prethodnoj godini.

U strukturi zasijanih površina oko 60 posto je zasijano žitima, 24 posto krmnim biljem, 13 posto povrćem, dva posto industrijskim biljem, a na oko jedan posto površina su jagode i maline, dok je na 0,2% površina zasijano aromatično, začinsko i medicinsko bilje.

ZADRŽATI POSTOJEĆE I PRIVUĆI NOVE INVESTICIJE

Vijeće ministara BiH usvojilo je informaciju o provođenju Regionalne agende za investicionu reformu (RIRA) s Akcijskim planom koji sadrži paket reformskih aktivnosti koje će organi vlasti BiH provesti u 2019. i 2020. godini radi postizanja ciljeva utvrđenih ovom agendom.

Reformske aktivnosti su strukturirane prema oblastima investicione politike i to ulazak i uspostavljanje investicija, njihova zaštita i zadržavanje te privlačenje i promocija investicija.

Cilj ove agende reformi u oblasti investicija je veća usklađenost investicionih politika šest ekonomija zapadnog Balkana sa standardima Europske unije i dobrom međunarodnom praksom u okviru strategije jugoistočna Europa 2020, Centralnoeuropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA) i pretpristupnih procesa i procesa pristupanja Europskoj uniji.

Ova agenda je konačno odobrena na Samitu premijera zemalja zapadnog Balkana u Londonu, 10. srpnja 2018. godine.

IZ REGIONALNOG UREDA ZA SURADNJU MLADIH FINANCIRA SE ŠEST PROJEKATA IZ BIH

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva civilnih poslova o učešću Bosne i Hercegovine u Regionalnom uredu za suradnju mladih (RYCO) i donijelo više zaključaka čijom realizacijom se želi povećati broj aplikacija iz BiH na otvorene pozive ovog ureda.

Prvi RYCO otvoreni poziv pokazao je da među školama i civilnim društvom postoji interes za teme pomirenja i interkulturalnog učenja.

Sredstvima RYCO-a u iznosu 151.504 eura podržano je šest projekata iz BiH koje su kandidirale četiri organizacije civilnog društva i dvije srednje škole, a ugovori su potpisani u svibnju 2018. godine.

Ukupno su podržana i odabrana 34 projekta iz šest država regije na prvom otvorenom pozivu RYCO-a, na koji je pristiglo više od 400 aplikacija, među kojima je 56 iz BiH.

USKLAĐIVANJE PRAVILNIKA S PROPISIMA EU

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Agencije za sigurnost hrane, donijelo je Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o maksimalnim nivoima ostataka pesticida u i na hrani i hrani za životinje biljnog i životinjskog porijekla.

Odredbama Pravilnika propisuju se maksimalno dozvoljene količine pesticida u i na hrani i hrani za životinje biljnog i životinjskog porijekla i usklađuju s maksimalnim vrijednostima propisanim u Europskoj uniji.

Cilj je osigurati visok nivo zaštite potrošača u skladu s općim načelima propisanim Zakonom o hrani te omogućiti jednake uvjete na tržištu subjektima koji posluju s hranom.

Na prijedlog Agencije za sigurnost hrane, Vijeće ministara BiH donijelo je i Pravilnik o stavljanju van snage Pravilnika o količini brašna utrošenog za proizvodnju pekarskih proizvoda zbog njegove nejednake primjene, čime su prihvaćene inicijative subjekata u poslovanju s hranom i nadležnih organa.

Stavljanje izvan snage ovog pravilnika neće utjecati na zdravstvenu ispravnost proizvoda, a službena kontrola i inspekcijski nadzor će se provoditi na način kako je to propisano važećim zakonskim i podzakonskim propisima.

NASTAVLJA SE PROVOĐENJE PROJEKTA "DIJASPORA ZA RAZVOJ"

Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvještaj o provedbi projekta "Dijaspora za razvoj", čija realizacija korespondira s ciljevima i aktivnostima utvrđenim u dokumentu Politika o suradnji s iseljeništvom.

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice će nastaviti aktivnosti na realizaciji ovog projekta koji doprinosi unapređenju kvaliteta života građana u BiH putem ostvarivanja snažnije suradnje s dijasporom.

Izvještaj daje detaljni pregled ostvarenih rezultata u provođenju projekta u prošloj i ovoj godini u okviru projekta "Dijaspora za razvoj", koji se sastoji od tri ključne komponente i više desetina projektnih aktivnosti.

OSIGURATI BOLJU KOMUNIKACIJU SA ISELJENIŠTVOM "ZAJEDNO JAČI/ZAJEDNO BOLJI"

Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvještaj Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice o realizaciji aktivnosti na izradi Plana komunikacija s iseljeništvom kojim se želi uspostaviti efikasna i redovna komunikacija s iseljeništvom.

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice pokrenut će aktivnosti na realizaciji ciljeva Plana komunikacije s iseljeništvom koji će, putem Ministarstva vanjskih poslova, biti dostavljen diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH u svijetu.

Vizija Plana komunikacije je da osigura pravovremene i dosljedne informacije iseljeništvu, omogući povezivanje iseljenika i njihovih organizacija međusobno, ali i s nadležnim institucijama u BiH, unaprijedi povjerenje iseljeništva u bh. institucije i osigura veću vidljivost aktivnosti koje provodi Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice.

Promjene u komunikaciji podrazumijevaju uključivanje u komunikaciju i organizaciju civilnog društva, medija, poslovne zajednice, te promociju portala www.dijaspora.mhhr.gov.ba kao lako dostupnog kanala za dvosmjernu komunikaciju.

Pod sloganom "Zajedno jači/zajedno bolji" ova kampanja bit će fokusirana na mlade, poslovnu i akademsku zajednicu, porodicu i prijatelje, nevladine i međunarodne organizacije, praktično sve strukture društva u zemlji i iseljeništvu.

ŠEST ODOBRENIH POTPROJEKATA RSP

Realizacijom šest odobrenih potprojekata iz multidonatorskog Fonda Regionalnog programa za stambeno zbrinjavanje (RSP), kojim upravlja Razvojna banka Vijeća Europe, u BiH će biti osigurana 3.192 stambena rješenja za 10.000 osoba.

Navedeno je to u Izvještaju Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice o provođenju Okvirnog sporazuma između Razvojne banke Vijeća Europe i BiH u vezi s Regionalnim programom za stambeno zbrinjavanje (RSP).

Do kraja 2018. godine završena je izgradnja 520 objekata s ukupno 699 stambenih jedinica, od kojih je sedam zgrada sa 185 stanova i 514 obiteljskih kuća. U toku je obnova i izgradnja 855 stambenih jedinica, od čega 509 kuća i 346 stanova.

Regionalnim stambenim programom predviđena su stambena rješenja za gotovo 27.000 domaćinstava izbjeglih i raseljenih osoba u četiri zemlje regiona, odnosno oko 74.000 korisnika, od kojih je u BiH 5.400 porodica ili 14.000 izbjeglih i raseljenih.

Realizacijom šest odobrenih potprojekata u BiH ostvaruje se više od 70 posto ciljeva prema broju osoba koje će biti stambeno zbrinute predviđenim Okvirnim sporazumom.

Kopirati
Drag cursor here to close