bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Ako poželiš kavu...

Kavu dostavljaju dronom

''Ironično, Europa je danas jedino mjesto gdje je dostava dronom ozbiljan posao jer postoje jasni i stabilni propisi.''
28.03.2025. u 17:52
text

Startup Manna prikupio je 30 milijuna dolara za financiranje ambiciozne ekspanzije u Europi, suočavajući se s konkurencijom poput Amazona, Alphabeta i jednoroga Ziplinea.

Ako poželite kavu...

Ako poželite kavu u predgrađu Dublina, možete je dobiti putem dostave dronom. U trgovačkom centru zaposlenik lokalnog startupa Manna iz obližnjeg kafića preuzima šalicu vruće kave, stavlja je u prijenosnu kutiju s novom baterijom i smješta na dron.

Manna uglavnom dostavlja kavu, a startup tvrdi da mu jutarnja potražnja za kofeinom i pametan dizajn dronova omogućuju stabilan tempo dostava uz manji broj zaposlenika i letjelica u odnosu na konkurenciju s dubljim džepom, poput Amazona, Alphabeta i Ziplinea. I dok su konkurenti potrošili stotine milijuna dolara pokušavajući pokrenuti dostavu dronovima, osnivač Manne Bobby Healy tvrdi da je njegova tvrtka jedina koja ostvaruje profit pri svakoj isporuci. (Amazon, Alphabet i Zipline odbili su komentirati.)

Kompanija vrijedna 150 milijuna dolara

Prema Healyju, ključ uspjeha nije u ogromnim ulaganjima, već u razvoju jeftinog i pouzdanog drona, njegovu upravljanju uz što manje ljudi te uvjeravanju regulatora da je takav oblik dostave siguran i u stambenim četvrtima. ''Za to nisu potrebni milijuni dolara, već godine rada i izgradnje povjerenja'', izjavio je za Forbes.

Manna je dosad prikupila ukupno 60 milijuna dolara, uključujući novu investiciju od 30 milijuna dolara objavljenu u srijedu, koju su predvodili Molten Ventures i Tapestry VC, a koja kompaniju procjenjuje na više od 150 milijuna dolara. Forbes procjenjuje da su Mannini prihodi prošle godine iznosili skromnih 6 milijuna dolara. Od lansiranja 2020. godine izvršili su 200.000 isporuka, znatno manje od konkurencije: Zipline je izveo 1,4 milijuna isporuka (većinom medicinskog materijala u Africi), Wing 450.000 u Australiji, SAD-u i Velikoj Britaniji, dok Amazon neprecizno navodi ''tisuće''.

Širenje na Finsku

Healy, koji je ranije osnovao tehnološku tvrtku CarTrawler, tvrdi da je Manna sada spremna za rast. Planira proširiti dostavu iz predgrađa Dublina na područja s ukupno 1,1 milijun stanovnika. Navodi da je 42% domaćinstava u naseljima u kojima posluju barem jednom koristilo njihovu uslugu. Proširenje baze omogućit će Manni godišnje do 1,5 milijuna dostava, što još nijedna tvrtka u sektoru nije ostvarila.

Tvrtka također planira širenje u Finskoj, gdje trenutno obavlja stotinjak dostava dnevno u okolici Espoaa, kao i na druga područja Europe, koristeći prednosti novog EU regulatornog okvira koji je stupio na snagu 2023. godine. Healy tvrdi da sporost američke FAA u donošenju pravila otežava poslovanje u SAD-u, koliko god tržište bilo atraktivno. Trenutno djeluju u predgrađu Dallasa zajedno s Wingom i Amazonom, ali FAA izdaje dozvole za testiranja pojedinačno, od slučaja do slučaja.

8 isporuka na sat

''Ironično, Europa je danas jedino mjesto gdje je dostava dronom ozbiljan posao jer postoje jasni i stabilni propisi'', kaže Healy. ''Svi koji su sada u SAD-u najmanje su tri godine iza Manne.''

U predgrađima Dublina Manna djeluje s parkirališta trgovačkih centara, gdje dvije platforme za slijetanje zauzimaju pet parkirnih mjesta. Kada lokalni trgovci dobiju narudžbe, robu dostavljaju na Manninu lokaciju, gdje je osoblje smješta u odvojivu teretnu kutiju zajedno s baterijom drona. Zamjena baterije omogućuje svakom dronu da obavi osam isporuka na sat u radijusu do tri kilometra, tvrdi Healy. Za usporedbu, konkurentski dronovi s integriranim baterijama poput Winga i Ziplinea obave tek 1,4 dostave na sat zbog vremena potrebnog za punjenje.

Jeftinije nego automobilom

Jedan zaposlenik koji utovaruje dronove može opslužiti 25 do 30 isporuka na sat, a dronovi lete autonomno pod nadzorom iz sjedišta. Kako ljudska radna snaga čini oko 50% troškova, Manna je snizila cijenu isporuke na oko 4 dolara, a Healy smatra da je s većim obujmom moguća cijena od samo 1 dolara.

To bi dronovima omogućilo jeftiniju dostavu od automobila. Prema procjeni McKinseyja, dostava jedne pošiljke automobilom na udaljenost od pet kilometara košta između 9 i 11 dolara.

Robin Riedel, suvoditelj McKinseyjeva Centra za buduću mobilnost, vjeruje da će se dostava dronovima ubrzano razvijati. Ne slaže se s Healyjem da je regulativa tolika prepreka u SAD-u.

Prema Riedelu, presudan faktor bit će komercijalna partnerstva. Walmart se udružio s Wingom za pilot projekt dostave dronovima u okolici Fort Wortha u Teksasu. Manna se trenutačno fokusira na suradnju s aplikacijama za dostavu, gdje je cijena dostave dronom jednaka onoj automobilom. Objavljeni su ugovori s Woltom (međunarodnim ogrankom DoorDash-a) i Just Eatom. Healy navodi da je još jedan veliki ugovor s vodećom aplikacijom za dostavu hrane blizu zaključenja. Partnerstva s aplikacijama, kaže, omogućit će Manni brz rast: ''To je sada naš cilj.''

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO