Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen upozorila je u utorak na rizik od 'globalne utrke prema dnu' korištenjem ekonomskih alata kao što su sankcije, kontrola izvoza i carine, izvijestila je Hina.
Govoreći na godišnjem sastanku Svjetskog gospodarskog foruma dan nakon inauguracije američkog predsjednika Donalda Trumpa, Von der Leyen je govorila o novom dobu oštre geostrateške konkurencije.
"Kako se ova konkurencija zaoštrava, vjerojatno ćemo nastaviti vidjeti čestu upotrebu ekonomskih alata, kao što su sankcije, kontrola izvoza i carine, koji su namijenjeni zaštiti gospodarske i nacionalne sigurnosti", rekla je.
No rekla je da se inovacije ne smiju gušiti.
"U tom duhu, morat ćemo raditi zajedno kako bismo izbjegli globalnu utrku prema dnu", dodala je.
"Jer nikome nije u interesu raskinuti veze u globalnoj ekonomiji. Umjesto toga, moramo modernizirati pravila kako bismo održali našu sposobnost stvaranja zajedničke koristi za naše građane."
Trump je u ponedjeljak rekao da želi preokrenuti trgovinski deficit SAD-a s Europskom unijom, bilo carinama ili većim izvozom energije.
Von der Leyen je rekla da Europska unija ostaje privržena Pariškom klimatskom sporazumu, dan nakon što je američki predsjednik najavio povlačenje SAD-a iz tog ugovora.
Istaknula je da Europska unija ostaje privržena sporazumu, kazavši da on predstavlja ''najbolju nadu za cijelo čovječanstvo''.
Američki predsjednik Donald Trump najavio je prvi dan kada je preuzeo dužnost da će se Sjedinjene Države povući iz toga sporazuma.
''Europa će se i pridržavati toga sporazuma i nastaviti surađivati sa svim zemljama koje žele zaštititi prirodu i zaustaviti globalno zatopljenje'', rekla je von der Leyen.
Istaknula je i spremnost za pregovore sa Sjedinjenim Državama o zajedničkim interesima, pri čemu će štititi svoje interese i vrijednosti.
''Želimo više suradnje sa svima koji su otvoreni za to, što naravno uključuje naše najbliže partnere. Mislim naravno na Sjedinjene Države'', rekla je.
Nema gospodarstava u svijetu koja su više integrirana od američkog i europskog, kazala je.
''Europske tvrtke u SAD-u zapošljavaju 3,5 milijuna Amerikanaca, a još milijun radnih mjesta u Americi izravno ovisi o trgovini s Europom'', dodala je.
Prvi je prioritet EU-a, kako je naglasila, započeti što prije razgovore sa SAD-om o zajedničkim interesima.
''Želimo biti pragmatični, pri čemu ćemo braniti naša načela, interese i vrijednosti'', rekla je.
Kazala je da je EU otvorena za suradnju sa svim partnerima.
''Naša poruka ostatku svijeta je sljedeća: spremni smo razgovarati s vama ako to dovodi do obostrane koristi. Ako želite unaprijediti svoje industrije čiste tehnologije, ako želite unaprijediti svoju digitalnu infrastrukturu – Europa je otvorena za poslovanje'', rekla je.
Pozvala je i na suradnju svih diljem svijeta u području umjetne inteligencije.
''Svi će kontinenti morati iskoristiti mogućnosti umjetne inteligencije i upravljati njezinim rizicima. U tim izazovima nismo u utrci jedni protiv drugih, nego u utrci s vremenom'', rekla je.