Neizostavna destinacija

Spriječena katastrofa u Jablaničkom jezeru, otpad i dalje ostaje

Nakon što je u općini Konjic došlo do izlijevanja nafte u Jablaničko jezero, brzom reakcijom nadležnih spriječeno je daljnje širenje zagađenja od nafte.
Gospodarstvo / Ekologija | 18. 01. 2022. u 07:10 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Jablaničko jezero vrijedan je turistički biser naše zemlje. Ovo popularno odmorište neizostavna je destinacija za domaće i strane turiste tijekom ljetnih mjeseci. No dolaskom zime, potpuno druga slika -velike količine otpada na obali i u samom jezeru. Dobra vijest je da je spriječena ekološka katastrofa nakon nedavnog izlijevanja nafte u jezero uslijed prometne nezgode u kojoj su sudjelovale dvije cisterne.

Nakon što je u općini Konjic došlo do izlijevanja nafte u Jablaničko jezero, brzom reakcijom nadležnih spriječeno je daljnje širenje zagađenja od nafte. Ribarska udruženja iz Jablanice i Konjica trenutačno prate situaciju. Slučajeva izlijevanja nafte bilo je i ranije, kažu, no tada nije zabilježen pomor ribe, a smatraju da će tako ostati i sada, prenosi federalna.

"Uslijed mrtve ribe morali bismo raditi program revitalizacije ribljih zajednica Jablaničkog jezera. To je skup projekat koji imamo u obvezi da radimo u slučaju da dođe do pomora ribe", pojašnjava Admir Šehić, tajnik Udruženja sportskih ribolovaca Glavatica Jablanica.

Ribolov je, naglašava Šehić, jedan od sportova izrazito popularan u vrijeme pandemije koronavirusa, kada mnogi žele provoditi vrijeme u prirodi. A priroda je ono na čemu Jablanica gradi svoju turističku ponudu koju ovakve nesreće mogu narušiti.

"Bilo koje odlaganje otpada, bilo kakva intervencija okoliša negativno utječe i na nas i na naše poslovanje bilo da je loša reklama ili neki stvarni događaj koji se dogodio, npr., izlijevanje nafte, sve to negativno utječe i na nas i na naš posao", istaknuo je Haris Ćosić, direktor Turističke agencije Visit Jablanica.

Nije zanemariva ni činjenica da tijekom zimskih mjeseci na površinu ispliva nemar stanovništva, posjetitelja, ali i onih koji bi trebali povesti više računa o Jablaničkome jezeru.

"Povlačenjem jezera sve smeće ostaje na obali. Mislim da svi snose krivicu. Ostaje nam problem plastike, drveća, možete naći od šporeta do buradi, jastuka, kreveta. U tom mulju ima svega", kaže Mirza Velić, mještanin sela Slatina.

Prošle godine su organizirali akciju čišćenja plaža koju planiraju provesti i ove godine. No trajno rješenje za ovakve probleme, ipak je kontinuirani rad na podizanju ekološke svijesti, kako bismo očuvali prirodne ljepote naše zemlje.

Kopirati
Drag cursor here to close