"Vlada Hercegovačko-neretvanske županije čvrsto je opredijeljena, u sklopu svojih mjerodavnosti, ovlasti i odgovornosti, biti snažnom potporom Bosni i Hercegovini na njezinu euroatlantskom putu. Na tomu tragu, osobito bitnim držimo snažno uključivanje u projekte međuregionalne suradnje, o čemu ponajbolje svjedoče brojne aktivnosti koje provodimo", kazala je u pozdravnomu govoru predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač na predstavljanju COASTRUST projekta, održanom danas u mostarskomu hotelu Buna.
Istaknula je kako Vlada nastoji biti pokretačem, primjerom i poticajem i drugima za promicanje razmjene iskustava, dijeljenje znanja i primjenu dobre prakse kojom se promiču univerzalne europske vrijednosti.
"Uložit ćemo dodatne napore kako bismo, kroz prekograničnu i međuregionalnu suradnju kao i zajednički rad na projektima, dali snažan vjetar u leđa međunarodnoj promidžbi naših gospodarskih, kulturnih, prirodnih i drugih resursa. Naša multisektorska integrirana Strategija razvitka HNŽ-a, uz ostale strateške dokumente, čvrstom je osnovom za snažnije sudjelovanje u programima i projektima Europske unije i snaženje prekogranične povezanosti s našim susjedima, a upravo je održivi razvitak jednim od najbitnijih ciljeva sadržanih u toj strategiji", poručila je Buhač, podsjetivši kako je osnovni cilj projekta COASTRUST očuvanje biološke raznolikosti i osiguranje održivoga upravljanja obalnim područjima Mediterana.
Projektni partneri dolaze iz čak sedam zemalja, a predstavnik BiH upravo je Ured predsjednice Vlade HNŽ-a. Projekt će trajati do 31. kolovoza 2026. godine, s ukupnim proračunom u iznosu od 2.420.503,00 eura.
"Ovaj projekt držimo iznimno bitnim unutar zaštite našega jedinstvenog prirodnoga dobra, doline rijeke Neretve, njenih pritoka, neretvanske delte i našega obalnoga područja. Mnoštvo je pitanja koja nas muče kada govorimo o tim zemljopisnim pojasevima HNŽ-a, od opasnosti prodiranja saliniteta duboko u unutrašnjost, pitanja Gornjih horizonata, zbrinjavanja otpada i smanjenja zagađenja naše životne okoline, zaštite ugroženih biljnih i životinjskih vrsta, zaštite zdravlja ljudi, preko održivoga pristupa u rješavanju okolišnih i infrastrukturnih problema, do održivoga gospodarenja morskom obalom i izgradnje neumskoga prostora kao globalno prepoznatog cjelogodišnjega turističkog odredišta. COASTRUST odgovara tek na dio tih pitanja, ali se savršeno uklapa u našu dugoročnu viziju skrbi za okoliš i životnu sredinu, poticanje gospodarskoga rasta i poboljšanje kakvoće života naših žitelja. Ovaj projekt jednim je od nužnih mehanizama koji će nam pomoći nastaviti djelovati u željenomu smjeru, na putu ostvarenja postavljenih ciljeva", zaključila je predsjednica Vlade.
Inače, COASTRUST bavi se potrebom održiva korištenja, upravljanja, zaštite ili obnove vrsta, staništa ili ekosustava uz uključivanje dionika iz povezanih gospodarskih sektora i građana, a sve u skladu s europskim političkim okvirom koji promiče participativne pristupe poticanju očuvanja bioraznolikosti. Usredotočuje se na upravljanje okolišem kao oblikom upravljanja koji djeluje na lokalnoj razini i razini zajednice te odražava sve veći utjecaj ekoloških načela na različne gospodarske sektore. Projekt primjenjuje upravljanje okolišem u obalnim područjima izloženim utjecaju antropogenih pritisaka, što će ishoditi uspostavom višedioničnih mehanizama upravljanja s ciljem poboljšanja upravljanja prirodnim resursima na kopnu i moru.
Osim Ureda predsjednice Vlade HNŽ-a, partnerima projekta su i Regionalna razvojna agencija Dubrovačko-neretvanske županije (DUNEA), Odjel za arhitekturu sveučilišta Roma Tre, Andaluzijska federacija gradova i pokrajina (FAMP), Institut za zaštitu prirode u Albaniji, Zaklada za održivi razvitak SUBMON i Nature Trust Malta, dok su pridruženim partnerima: Sveučilište u Patrasu, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim područjima DNŽ-a, Planinska zajednica Lepini Ausoni, Općina Nijar, Prefektura Shkoder, Općina Neum, Općina Domus De Maria i MUV d.o.o.