Znanstveno-istraživački kamp

Počinje istraživanje biodiverziteta na Ozrenu

Svrha istraživanja je pružiti relevantne i pouzdane informacije o biološkoj raznolikosti koje će poslužiti kao temelj za trajnu zaštitu i održivo upravljanje prirodnim resursima planine Ozren.
Gospodarstvo / Ekologija | 06. 08. 2023. u 15:32 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Udruženje građana Fojničani, Mreža za zaštitu prirode u BiH i lokalne organizacije civilnog društva iz Petrova i Doboja započinju istraživanje biološke raznolikosti planine Ozren, uključujući i pećinski kompleks Megara koji se nalazi na samoj entitetskoj liniji između Maglaja i Doboja.

U okviru znanstveno-istraživačkog kampa od 9. do 13. kolovoza 2023. godine, 25 eksperata iz Bosne i Hercegovine i regije sudjelovat će u proučavanju ovog jedinstvenog područja koje se proteže kroz čak sedam jedinica lokalne samouprave u Republici Srpskoj i Federaciji BiH. Svrha istraživanja je pružiti relevantne i pouzdane informacije o biološkoj raznolikosti koje će poslužiti kao temelj za trajnu zaštitu i održivo upravljanje prirodnim resursima planine Ozren.

Podsjećamo da je tijekom prošlogodišnjeg istraživanja pećine Mokra Megara pronađen i po prvi puta fotografiran endemski kukac Maglajski golemaš (Duvalius maglajensis). U pećini su otkriveni i drugi nalazi faune za koje vjerujemo da će ovogodišnji kamp potvrditi da se radi o novim vrstama. Speleološka i biološka istraživanja imaju ključnu ulogu u prikupljanju relevantnih argumenata za proglašenje Mokre Megare u zaštićeno područje prirode, za što je Općinsko vijeće Maglaj dalo suglasnost prošle godine. Nadamo se da će ovogodišnji nalazi ubrzati proceduru zaštite u Zeničko-dobojskom kantonu. Uz Mokru Megaru, eksperti će ovoga puta istražiti još tri speleološka objekta od kojih je zasigurno najinteresantniji Veliki Ponor.

Foto: PR / Ozren

Posebno ohrabruje činjenica da se ovogodišnje istraživanje proširuje na cjelokupnu planinu Ozren, koja je prema prostornom planu Republike Srpske predviđena za zaštitu u rangu nacionalnog parka. Poseban naglasak će biti stavljen na vodotoke, koji predstavljaju iznimno važan aspekt i jednu od najvećih prirodnih vrijednosti ovog područja. Osim po prirodi, Ozren je poznat i po svome kulturno povijesnom bogatstvu. Tako je tokom prošlogodišnjeg kampa otkriveno prapovijesno naselje staro 3000 godina, koje do sada nije bilo dokumentirano u naučnoj literaturi. Ovaj dokaz o višemilenijskom kontinuitetu života na Ozrenu je zasigurno još jedan snažan argument za zaštitu ovog područja. Stoga će svi prikupljeni podaci biti dostavljeni i Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-povijesnog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske, koje je u konačnici i nadležno za provođenje postupka zaštite.

Realizacija kampa na Ozrenu, koji će biti smješten u bazi paraglajding kluba ParaGhost u naselju Okolišta, ima višestruki značaj jer osim znanstveno-istraživačkog segmenta pruža podršku razvoju eko-turizma te promovira međuetničku, međuentitetsku i regionalnu suradnju. Ovakvi događaji zasigurno doprinose transformaciji ratnih linija, koje su nekad dijelile zajednice, u zelene ekološko-turističke rute koje će povezivati sve ljude i narode na unapređenju lokalnog razvoja, očuvanju trajnog mira i stvaranju održive budućnost za generacije koje dolaze.

Foto: PR / Mokra Megara

Znanstveno-istraživačkog kamp na Ozrenu se realizira uz podršku i sinergiju brojnih donatora, uključujući Misiju OSCE-a u Bosni i Hercegovini. Istraživanje biodiverziteta planine Ozren se provodi uz potporu regionalnog projekta, SMART Balkans – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan, koji implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Center for Research and Policy Making (CRPM) i Institute for Democracy and Mediation (IDM) a financijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške. Speleološka istraživanja pećina Megara se realiziraju u sklopu projekta Misli o prirodi koji realizira Centar za promociju civilnog društva uz financijsku podršku Švedske. Istraživanja sufinancira i Europska unija u Bosni i Hercegovini u okviru grant sheme projekta LINK 4 Cooperation koji implementira Agencija lokalne demokracije Mostar.

Kopirati
Drag cursor here to close