BiH predsjedava ovom strategijom od 1. siječnja do 31. prosinca ove godine, a ona obuhvaća 14 zemalja. Glavna tema događaja bila je regionalna suradnja u borbi protiv poplava, suša, požara i drugih prirodnih katastrofa.
Vlade Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) i Županije Zapadnohercegovačke (ŽZH) podržale su inicijativu, naglašavajući njezin značaj za zaštitu okoliša i prilagodbu klimatskim promjenama.
Predsjednik Vlade ŽZH Predrag Čović istaknuo je važnost zajedničkog djelovanja, posebno u zaštiti pitke vode od Neretve do Cetine te sanaciji rudnih kopova koji nisu uređeni prema europskim standardima.
''Zainteresirani smo i za sanacije rudnih kopova koji su nastali proteklih 150 godina. U njima vjerojatno ima puno toga što nije ekološki prihvatljivo, a sanacija će tražiti vrijeme i novac. Kroz ovu strategiju želimo ostvariti interese u suradnji sa susjednim zemljama'', poručio je Čović.
Predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač podsjetila je na učestale požare i prošlogodišnje razorene poplave u Jablanici i Konjicu, u kojima je stradalo 24 ljudi, a šteta se mjeri stotinama milijuna eura.
''Iz ovih bolnih iskustava jasno je kako svi moramo dati maksimum, ne samo u sanaciji nego i strateškom planiranju radi sprječavanja budućih nesreća'', poručila je Buhač.
Sudionicima se obratila i Stella Arneri, ravnateljica Uprave za europsku teritorijalnu suradnju u hrvatskom Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU. Naglasila je važnost povezivanja upravljanja vodama i institucionalnih kapaciteta.
''Ovo je prvi put da se te dvije teme obrađuju zajedno unutar Dunavske strategije. Hrvatska podržava BiH kao državu kandidatkinju, a kroz Interreg program već ostvarujemo uspješnu suradnju u regiji'', rekla je Arneri.