bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
ADAC

Statistika ne laže: E-vozila rjeđe staju na cesti od klasičnih automobila

Električni automobili se kvare manje od benzinaca i dizelaša, pokazuje ADAC statistika – kvarovi u padu zahvaljujući većoj pouzdanosti.
10.04.2025. u 21:09
text

Električni automobili rjeđe se kvare od onih s benzinskim ili dizelskim motorom, pokazuje najnovija statistika kvarova Njemačkog auto-moto saveza (ADAC). Prema podacima, kod vozila na struju prvi put registriranih između 2020. i 2022. godine zabilježeno je u prosjeku 4,2 kvara na svakih 1.000 vozila. Usporedbe radi, kod benzinaca i dizelaša taj udio iznosi 10,4 na tisuću.

ADAC ističe da pouzdanost električnih vozila kontinuirano raste te da se najveći pad broja kvarova bilježi kod modela proizvedenih u posljednjoj analiziranoj godini. Povećanje pouzdanosti pripisuje se otklanjanju tzv. dječjih bolesti koje su bile prisutne u prvim serijama električnih automobila.

Zanimljivo, najčešći razlog kvarova u obje kategorije vozila ostaje isti – akumulator, odnosno klasična baterija za pokretanje vozila, prenosi agencija dpa.

Statistika ADAC-a temelji se na neskrivljenim kvarovima zbog kojih su njihove službe morale izaći na teren kako bi pomogle vozačima na cesti.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO