VN Kine donijela je šokove za Ferrari: Charles Leclerc i Lewis Hamilton diskvalificirani su nakon što su završili na petom i šestom mjestu. Nakon istrage FIA-e, oba vozača su izbačena iz konačne klasifikacije – Leclerc zbog nedovoljne težine bolida, a Hamilton zbog prekomjernog trošenja podnice.
Another flying stop from Charles Leclerc and Ferrari 🔥
— Formula 1 (@F1) March 24, 2025
They achieve the @DHL_Motorsports Fastest Pit Stop in China, with a mega 2.05s stop time ⏱️
👉 https://t.co/F2dWiQFMhc#F1 #ChineseGP #MomentsThatDeliver pic.twitter.com/JBt15WUK6o
Sky Sportsova stručna suradnica Bernie Collins opisala je i neobične scene u Ferrarijevoj garaži nakon utrke. Govoreći u F1 podcastu, bivša članica tima zaduženog za strategiju u Racing Pointu ispričala je da je vidjela kako mehaničari Ferrarija izvode simulaciju promjene guma u prisutnosti predstavnika FIA-e.
''Jedna stvar bila mi je jako neobična i još uvijek ju pokušavam shvatiti. Hodajući od podija prema paddocku, primijetila sam Ferrarijev bolid u boks-poziciji s mehaničarima oko njega, kao da testiraju opremu za zamjenu guma, a s njima je stajao i FIA-in čovjek,'' rekla je Collins.
''Ne znam jesu li morali dokazati da njihov sustav zaustavljanja u boksu funkcionira u skladu s pravilima. Nikad prije nisam vidjela auto u toj poziciji nakon utrke, s četiri mehaničara i četiri pištolja vani. Možda su provjeravali sinkronizaciju svjetala na pištoljima,'' dodala je.
Ferrari je u Šangaju ostvario najbržu promjenu guma – svega 2.05 sekundi. Na otvaranju sezone u Australiji, također su dominirali u boksu s vremenima 2.32 i 2.38 sekundi.
Što se tiče diskvalifikacija, FIA je utvrdila da je Leclercov bolid težio 799 kilograma nakon vađenja goriva – kilogram ispod dopuštenog minimuma. Sličnu sudbinu doživio je i Pierre Gasly iz Alpineovog tima. Kod Hamiltona, nasumičnim pregledom utvrđeno je da mu je klizna podnica bila istrošena ispod propisanih devet milimetara – u nekim točkama samo 8.6 mm, pa i 8.5 mm.
Ove tehničke nepravilnosti izazvale su velike pomake u poretku, a pitanje je hoće li se Ferrari suočiti i s dodatnim istragama vezano uz boks-proceduru.
A work of art 🤩
— Formula 1 (@F1) March 25, 2025
Pit stops precision from the McLaren and Ferrari mechanics in Shanghai#F1 #ChineseGP pic.twitter.com/T3yD38HAY8
Stručnjaci FIA-e u Formuli 1 čine ključan dio organizacije svakog trkaćeg vikenda, brinući o sigurnosti, poštivanju pravila i fer natjecanju. Među njima su najistaknutiji suci utrke, koji odlučuju o incidentima na stazi i donose kazne kada je to potrebno. Sudački panel čine trojica ili četvorica stručnjaka, a uvijek je među njima barem jedan bivši F1 vozač koji služi kao vozački savjetnik. Suci se rotiraju iz utrke u utrku, kako bi se zadržala nepristranost.
Vrlo važnu ulogu ima i FIA-in direktor utrke koji upravlja operativnim aspektima same utrke – od izlaska sigurnosnog automobila do komunikacije s momčadima i donošenja odluka o prekidima ili nastavku vožnje.
Uz njega, tehnički delegat odgovoran je za provjeru svih bolida kako bi se osiguralo da su u skladu s tehničkim pravilnikom. Svaki automobil prije i nakon utrke prolazi detaljnu kontrolu pod njegovim nadzorom.
Za sigurnost na stazi brine se i FIA-in sigurnosni delegat, koji nadgleda uvjete staze, postavljanje zaštitnih barijera te rad vatrogasnih i medicinskih službi.
S njim usko surađuje i FIA-in medicinski delegat koji je prisutan na svakoj utrci i zadužen za medicinsku intervenciju u slučaju nesreće, zajedno s medicinskim vozilom koje se nalazi u neposrednoj blizini staze.
Uz timove na terenu, FIA ima i udaljeni centar za podršku, tzv. Remote Operations Centre u Ženevi, gdje dodatni stručnjaci u stvarnom vremenu analiziraju podatke, pregledavaju videozapise incidenata i pružaju podršku sucima na licu mjesta.
Ova mreža stručnjaka omogućava da se Formulom 1 upravlja profesionalno, precizno i sigurno, unatoč visokim brzinama i složenim pravilima koji definiraju svaku utrku.