Tijekom obraćanja Europskom parlamentu, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je da su iluzije o sigurnosti Europe razbijene te da Europska unija mora odmah značajno povećati ulaganja u obranu.
''Europski sigurnosni poredak je duboko uzdrman, a naše iluzije su razbijene,'' rekla je Von der Leyen eurozastupnicima u Strasbourgu tijekom rasprave o zaključcima samita Europskog vijeća, europskoj sigurnosnoj arhitekturi i potpori Ukrajini.
Von der Leyen podsjetila je kako su nakon završetka Hladnog rata europske zemlje smanjile proračune za obranu s prosječnih 3,5 % BDP-a na manje od polovice tog iznosa.
''Dio europskih političara vjerovao je da se Rusiju može integrirati u europsku sigurnosnu i ekonomsku arhitekturu, dok su se drugi nadali da se možemo neograničeno oslanjati na punu zaštitu Amerike.''
''Mislili smo da uživamo u dividendi mira, ali u stvarnosti smo samo imali sigurnosni deficit. Vrijeme iluzija je sada prošlo. Europa mora preuzeti veću odgovornost za vlastitu obranu – ne u nekoj dalekoj budućnosti, već već danas,'' poručila je Von der Leyen.
Von der Leyen istaknula je kako je ulaganje u europsku obranu hitno potrebno zbog situacije u Ukrajini, pri čemu je nužno popuniti vojne zalihe i osigurati sigurnosna jamstva za Ukrajinu.
''Putin je više puta dokazao da je neprijateljski raspoložen susjed. Ne može mu se vjerovati – može ga se samo odvratiti. Znamo da ruski vojni kompleks proizvodi više nego europski, dok raspon prijetnji s kojima se suočavamo svakim danom postaje sve širi.''
Prema zaključcima prošlotjednog samita čelnika EU, članice trenutno u prosjeku izdvajaju manje od 2 % BDP-a za obranu, dok analize pokazuju da bi taj iznos trebao biti povećan na više od 3 % BDP-a.
Najveći dio ulaganja dolazit će iz državnih proračuna, a u okviru novih fiskalnih pravila omogućit će se dodatnih 1,5 % BDP-a za obranu.
Tako bi članice mogle uložiti do 650 milijardi eura tijekom sljedeće četiri godine.
Osim toga, članice će moći koristiti i novi financijski instrument SAFE, koji uključuje EU zajmove za obranu u vrijednosti od 150 milijardi eura. Ovi zajmovi bit će usmjereni na strateške sektore poput protuzračne obrane, razvoja bespilotnih letjelica i kibernetičke sigurnosti, s naglaskom na zajedničke nabave europske vojne opreme.
Von der Leyen je najavila i mogućnost da članice dobrovoljno preusmjere dio sredstava iz kohezijskih fondova na obrambene projekte. O ovoj inicijativi odlučit će Vijeće EU-a i Europski parlament.