
Vlada Srbije službeno je priznala opravdanost studentskih zahtjeva, ističući njihovu važnost i čvrste temelje, stoji u dokumentu koji je Narodna skupština poslala srpskim veleposlanstvima u zemljama članicama EU. Cilj je bio što šira distribucija ovog materijala među europskim institucijama i parlamentima.
Studentski prosvjedi započeli su blokadama nakon tragičnog incidenta na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, gdje je uslijed urušavanja nadstrešnice smrtno stradalo 15 osoba, dok su dvije teško ozlijeđene. Poseban revolt izazvao je i napad na studente Fakulteta dramskih umjetnosti tijekom 15-minutne blokade ispred fakulteta 22. studenog 2024.
"Borba protiv korupcije, jačanje institucija i očuvanje vladavine prava ključni su principi kojima ostajemo posvećeni. Stoga cijenimo što su studenti upravo ove teme iznijeli u fokus javnosti, a Vlada Srbije odlučila je ispuniti sve njihove zahtjeve", navedeno je u dokumentu, prenosi N1 Beograd.
Vlada ističe kako su prosvjedi u posljednja tri mjeseca prolazili mirno, bez primjene sile, čak i kada nisu bili službeno prijavljeni, sukladno zakonu. Također, tvrdi da je poduzela sve mjere kako bi osigurala sigurnost okupljenih, izdavši posebne upute policiji da nadzire i štiti svaki prosvjed.
"Svaki incident koji je ugrozio sigurnost studenata i građana strogo je osuđen, odgovorni su privedeni, a za najozbiljnije prekršaje pokrenuti su pravni postupci", stoji u tekstu.
Osim pravne odgovornosti, naglašava se i politička dimenzija slučaja.
"Premijer je preuzeo osobnu političku odgovornost i podnio ostavku nakon incidenta u kojem su sudjelovali članovi njegove stranke. Uz brzo privođenje počinitelja pravdi, kao posljedica nasilja nad studentima, ostavke su podnijeli i premijer te gradonačelnik Novog Sada", navodi se u tekstu, prenosi N1 Beograd.
Vlada ističe svoju predanost reformama, posebice u kontekstu ubrzanih eurointegracija.
"Srbija nastoji intenzivirati europski put ispunjavanjem svih obveza do kraja 2026. godine. Ključni prioriteti su vladavina prava, borba protiv korupcije i sloboda medija. Europska perspektiva osigurava učinkovitije suočavanje s tim izazovima i provedbu nužnih reformi", stoji u priopćenju.
U dokumentu se dotiče i odnosa s nevladinim organizacijama (NVO), naglašavajući da Srbija nema namjeru ograničavati njihov rad ili ih progoniti.
"Srbija potiče aktivno sudjelovanje civilnog društva u reformama. Jako i angažirano civilno društvo ključno je za jasan europski put i učinkovitu provedbu promjena", poručuje se.
Četiri ključna principa koja vlada ističe kao temelj svoje politike su dijalog, mirno rješavanje problema, ubrzane europske integracije i osuda svih oblika nasilja.
U nastavku dokumenta detaljno su objašnjeni studentski zahtjevi i način na koji su ispunjeni.
Vlada navodi da je dan nakon tragedije na željezničkoj stanici, 2. studenog 2024., pokrenuta kaznena istraga. Ispitano je nekoliko desetaka osoba, a 30. prosinca 2024. podignuta je optužnica protiv 13 osoba, među kojima se nalazi i bivši ministar građevinarstva Goran Vesić. On je jedini kojem je dopušteno da se brani sa slobode.
Zbog kritika na račun nedostatne istrage, 2. veljače 2025. pokrenuta je i nova istraga o korupciji. U sklopu nje iskaz je dao i inženjer geologije Zoran Đajić.
"Na zahtjev Višeg javnog tužiteljstva u Novom Sadu, Fakultet tehničkih znanosti proveo je ekspertizu koja je pokazala da je nadstrešnica bila 23,11 tona teža od prvobitno projektirane, što je vjerojatno pridonijelo njezinu destabilizaciji i urušavanju", istaknuto je, prenosi N1 Beograd.
Vlada tvrdi da je objavila 559 linkova s ukupno 13.042 dokumenta o rekonstrukciji Željezničke stanice, a dodatnih 925 dokumenata spremno je za objavu.
Kao odgovor na studentske zahtjeve za većim ulaganjima u obrazovanje, vlada planira povećati izdvajanja za državna sveučilišta za 20 posto, što iznosi dodatnih 12,1 milijardu dinara, uz već predviđenih 60,5 milijardi dinara.
Unatoč tvrdnjama vlade, studenti smatraju da njihovi zahtjevi nisu u potpunosti ispunjeni i najavljuju radikalizaciju prosvjeda.