Britanska vlada najavila je uvođenje lijekova za suzbijanje spolnog nagona kod seksualnih prijestupnika, kao dio paketa mjera za smanjenje rizika od ponovnog počinjenja kaznenih djela i ublažavanje pritiska na zatvorski sustav, koji se suočava s nedostatkom kapaciteta, prenosi APNews.
Ministrica pravosuđa Shabana Mahmood izjavila je u četvrtak pred Parlamentom kako će tzv. kemijska kastracija biti uvedena u 20 zatvora u dvije regije te da razmatra mogućnost da postane obavezna mjera.
''Naravno, ključno je da se ovaj pristup provodi uz psihološke intervencije koje ciljaju druge uzroke kriminalnog ponašanja, poput potrebe za moći i kontrolom'', kazala je Mahmood.
Neovisno izvješće o kaznenim presudama, koje je predvodio bivši ministar pravosuđa David Gauke, istaknulo je kako ova vrsta liječenja nije prikladna za sve seksualne prijestupnike, primjerice za silovatelje koje pokreću motivi moći i kontrole, a ne seksualna opsesija.
Ipak, Mahmood je naglasila da istraživanja pokazuju kako kemijska kastracija može smanjiti stopu recidiva za 60 posto.
Ova mjera već se koristi u Njemačkoj i Danskoj na dobrovoljnoj osnovi, a u Poljskoj je obavezna za određene prijestupnike.
U sklopu istog izvješća predložene su i šire reforme zatvorskog sustava, uključujući prijedlog da se zatvorenici mogu ranije puštati na slobodu te da suci dobiju veću fleksibilnost u određivanju alternativnih kazni, poput zabrana upravljanja vozilima.
Preporučeno je i ukidanje zatvorskih kazni kraćih od 12 mjeseci, osim u iznimnim slučajevima poput obiteljskog nasilja, te hitno protjerivanje stranih državljana koji su osuđeni na kazne do tri godine.
Izvješće također poziva na veća ulaganja u probacijske službe, kako bi službenici mogli više vremena posvetiti rehabilitaciji zatvorenika, te dodatna sredstva za sve veći broj osoba koje će biti praćene putem elektroničkih narukvica u zajednici.
Mahmood je najavila izdvajanje 700 milijuna funti (oko 930 milijuna dolara) godišnje za probaciju u narednim godinama.
''Ako vlada ne osigura potrebna sredstva za probaciju, postoji rizik da nećemo postići napredak u rehabilitaciji koji je nužan, a javnost bi mogla negativno reagirati'', rekao je Gauke.
Zatvorska populacija u Engleskoj i Walesu udvostručila se u posljednjih 30-ak godina i sada iznosi gotovo 90.000 osoba, unatoč padu stope kriminala. To je dijelom posljedica strožih kazni i pritiska javnosti za čvršći pristup kažnjavanju.
Robert Jenrick, glasnogovornik oporbenih konzervativaca za pravosuđe, upozorio je da bi ukidanje kratkih zatvorskih kazni zapravo značilo ''dekriminalizaciju'' kaznenih djela poput provale, krađe i napada, dodavši da su elektroničke narukvice ''korisne kao detektori dima u gašenju požara'' kada je riječ o sprječavanju ponovnog kriminala.
U odgovoru, Mahmood je poručila da rješava probleme koje je ostavila prethodna konzervativna vlada, te da je aktualna vlada pokrenula najveće širenje zatvorskih kapaciteta još od viktorijanskog doba.