Sve moraju prijaviti

Veća transparentnost imovine sudaca i tužitelja od 2019. godine

Suci i tužitelji moraju navesti poklone i donacije u vrijednosti preko 25 KM koje su vezane za obavljanje dužnosti suca ili tužiteljia
Vijesti / Svijet | 24. 10. 2018. u 16:17 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

  / 

Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće (VSTV) najavilo je da od početka 2019. godine uvodi “visoke standarde vezane za transparentnost financija nositelja pravosudnih funkcija”, nakon što je usvojen Pravilnik o podnošenju, provjeri i obradi financijskih izvještaja sudaca i tužitelja u BiH.

U VSTV-u pojašnjavaju da, po Pravilniku, nositelji pravosudnih funkcija imaju obvezu dostavljanja svih informacija elektronskim putem u odnosu na provjere i obradu financijskih izvještaja, piše BIRN.

''U skladu s Pravilnikom, svaki sudac i tužitelj mora, u roku od 30 dana po stupanju na dužnost, dostaviti informacije o svojim, kao i financijama članova svog domaćinstva, dok oni koji su već na dužnosti moraju ažurirati navedene informacije prilikom izvještavanja za prethodnu kalendarsku godinu najkasnije do 31. ožujka tekuće godine'', ističu u VSTV-u.

Osim podataka o prihodima, suci i tužitelji moraju navesti detaljne informacije o načinu i vremenu stjecanja nekretnina i vozila, svojine na pokretnostima vrijednosti veće od 5.000 konvertibilnih maraka (KM), sredstvima u banci, polici osiguranja i drugim ulaganjima i rashodima preko navedenog iznosa.

''Suci i tužitelji moraju navesti poklone i donacije u vrijednosti preko 25 KM koje su vezane za obavljanje dužnosti suca ili tužiteljia, kao i podatke o poklonima i donacijama primljenim u privatnom svojstvu ako iznos prelazi 500 KM ili 1.000 KM ukupne godišnje vrijednosti'', navode u VSTV-u.

Kako u VSTV-u pojašnjavaju, vršit će se provjere blagovremenosti dostavljanja izvještaja, utvrđivati postojanje balansa između priliva i odljeva novca, kao i da se u nekim situacijama mogu tražiti dodatne informacije od drugih institucija, piše BIRN.

''Ako se uoče nepravilnosti, o njima se obavještava Ured disciplinskog tužitelja. Kada je riječ o nepravilnostima koje se mogu kvalificirati kao kazneno djelo, iste se upućuju i nadležnom tužiteljstvu, a u slučaju prikrivanja imovine, obaveza, prihoda ili rashoda, i nadležnom poreznom organu'', dodaju u VSTV-u.

Pojašnjavaju i da će, do uspostave ovog sistema, suci i tužitelji financijske izvještaje dostavljati u štampanoj formi, koji će javnosti biti dostupni na zahtjev, u skladu sa zakonima o zaštiti ličnih podataka i slobodi pristupa informacijama.

Kopirati
Drag cursor here to close