Poljske vlasti priopćile su da je ruski avion koji je letio iz Kalinjingradske oblasti u utorak kratko narušio njen zračni prostor.
"Obavještavamo vas da je 11. veljače 2025. godine u istočnom dijelu Gdanjskog zaljeva došlo je do povrede zračnog prostora iznad teritorijalnih voda Republike Poljske od strane zrakoplova Su-24MR Oružanih snaga Ruske Federacije. Zrakoplov, koji je letio iz oblasti Królewiec, povrijedio je poljski zračni prostor do maksimalne dubine od 6,5 km i tamo se zadržao 1 minutu i 12 sekundi", poručile su poljske vlasti.
Informujemy, że w dniu 11 lutego 2025 roku o godz. 14.09 we wschodniej części Zatoki Gdańskiej doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej nad wodami terytorialnymi RP przez samolot Su-24MR Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
Samolot, który wykonywał lot z Obwodu… pic.twitter.com/Y0dVv9fT4r
— Dowództwo Operacyjne (@DowOperSZ)
February 11, 2025
Let zrakoplova promatrali su radarski sustavi poljskih oružanih snaga. Poljske dežurne službe za nadzor zračnog prostora bile su u kontaktu s ruskom stranom, koja je potvrdila povredu poljskog zračnog prostora i izvijestila da je do nje došlo zbog kvara na navigacijskom sustavu zrakoplova Su-24MR.
"Osoblje poljskog sustava protuzračne obrane provodi 24-satni nadzor poljskog zračnog prostora, ostajući u stalnoj pripravnosti za osiguranje njegove sigurnosti, poručili su.