
Donald Trump je zatražio da Ukrajina isplati 500 milijardi dolara od prodaje rijetkih minerala, što je dio kontroverznog ugovora koji je poslan u ured ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
Kako piše britanski Telegraph, sporazum bi dao SAD-u kontrolu nad ključnim resursima Ukrajine, a Kijev je zbog toga u stanju potpune panike.
Prema nacrtu ugovora, SAD bi preuzele 50 % stalnih prihoda Ukrajine od rudarenja i 50 % financijske vrijednosti svih novih licenci. Osim toga, Washington bi imao pravo prvokupa nad ukrajinskim mineralima, dok bi Ukrajina morala prvo isplatiti SAD, pa tek onda koristiti sredstva za vlastite potrebe.
Dokument, označen kao "povjerljiv", napisali su navodno privatni odvjetnici, a ne službene američke institucije.
Zelenski je tijekom posjeta Trump Toweru u rujnu 2024. godine predložio direktan američki udio u ukrajinskim rijetkim mineralima, nadajući se da će time osigurati nastavak vojne pomoći SAD-a. No, uvjeti sporazuma više podsjećaju na sankcije poraženim državama nakon rata, ističe britanski list.
Ako bi se ugovor prihvatio, Trumpovi zahtjevi bili bi veći od reparacija nametnutih Njemačkoj Versajskim sporazumom nakon Prvog svjetskog rata.
Trump tvrdi da je Ukrajina "pristala" na uvjete i upozorio da bi, ako odbiju, zemlja mogla biti "predana Putinu na tanjuru".
''Možda će se dogovoriti, možda neće. Jednog dana mogu biti Rusi, a možda i neće biti Rusi. Ali želim ovaj novac nazad'', rekao je Trump, dodajući da su SAD do sada potrošile 300 milijardi dolara na rat u Ukrajini.
Iako je velik dio američkih sredstava uložen u domaću proizvodnju oružja, Washington traži povrat uloženog kroz kontrolu nad ukrajinskim resursima.
Telegraph ističe da se priča o bogatstvu ukrajinskih resursa preuveličava. Litij, koji Ukrajina posjeduje, izgubio je 88 % vrijednosti od 2022. godine, dok SAD imaju veća nalazišta u Nevadi.
Slična je situacija i s rijetkim mineralima – oni nisu toliko rijetki kako se tvrdi, a američke kompanije su se 1990-ih povukle iz tog posla zbog niskih profita.
Kako piše Telegraph, Ukrajina nema načina da ispuni Trumpov zahtjev od 500 milijardi dolara, a ostaje i pitanje je li moralno tretirati naciju žrtvu na ovaj način nakon što je tri godine branila zapadne demokracije.
Trumpova strategija je jasna: ''Ciljam visoko i guram dok ne dobijem ono što želim'', što je opisao u svojoj knjizi "Umijeće dogovora". No, pitanje ostaje – je li ovaj sporazum put ka obnovi Ukrajine ili njezinoj ekonomskoj kolonizaciji?