
Američki predsjednik Donald Trump potpisao je izvršnu uredbu kojom se obustavlja financijska pomoć Južnoj Africi zbog kontroverznog zakona koji omogućava vlastima oduzimanje poljoprivrednog zemljišta bez naknade, prvenstveno bijelim farmerima, kao i zbog njezine politike prema Izraelu i ratu u Gazi.
Trump je u uredbi naveo da Sjedinjene Države više neće pružati financijsku pomoć Južnoj Africi ako se te mjere nastave, ističući da one predstavljaju "šokantan nemar prema vlastitim građanima" te "ozbiljno kršenje ljudskih prava". Američke agencije dobile su nalog da obustave svu pomoć toj zemlji, osim u slučajevima kada je to neophodno.
Južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa ranije je negirao tvrdnje da vlasti oduzimaju zemlju te naglasio kako se njegova vlada nada suradnji sa SAD-om oko reforme zemljišta.
Trumpova uredba također nalaže pružanje pomoći Afrikanerima – etničkoj skupini europskog podrijetla – koji napuštaju Južnu Afriku zbog, kako se navodi, "rasno motivirane diskriminacije", uključujući podršku za njihovo preseljenje putem američkih programa za izbjeglice.
Trumpova uredba dolazi u trenutku kada je njegova administracija već značajno smanjila inozemnu pomoć i poduzela korake za restrukturiranje USAID-a.
Predsjednik je također optužio Južnu Afriku za "neprijateljski stav prema Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima" zbog njezina odnosa prema Izraelu.
Južna Afrika je pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) optužila Izrael za genocid, tvrdeći da izraelsko vodstvo namjerno uništava Palestince u Gazi. Zatražila je hitnu obustavu izraelske vojne operacije u toj enklavi.
Trump je ranije izjavio da će zamrznuti pomoć sve dok ne bude provedena potpuna istraga o optužbama da "Južna Afrika oduzima zemljišta i loše tretira određene skupine stanovništva", iako nije pružio konkretne dokaze.
Unatoč pritiscima, južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa je tijekom svog godišnjeg obraćanja naciji poručio da Južna Afrika neće popustiti.
"Mi smo otporan narod i nećemo se dati zastrašiti", rekao je Ramaphosa.