Američki predsjednik Donald Trump najavio je donošenje izvršne uredbe kojom planira ponovno uvesti tzv. politiku "najpovlaštenije nacije", s ciljem snižavanja cijena lijekova u SAD-u.
Trump je u nedjelju navečer na društvenim mrežama najavio kako će uredbu potpisati u ponedjeljak ujutro, tvrdeći da će nova mjera dovesti do trenutnog pada cijena lijekova između 30 i 80 posto.
For many years the World has wondered why Prescription Drugs and Pharmaceuticals in the United States States of America were SO MUCH HIGHER IN PRICE THAN THEY WERE IN ANY OTHER NATION, SOMETIMES BEING FIVE TO TEN TIMES MORE EXPENSIVE THAN THE SAME DRUG, MANUFACTURED IN THE EXACT…
— Donald J. Trump Posts From His Truth Social (@TrumpDailyPosts) May 11, 2025
U objavi je kritizirao farmaceutsku industriju, navodeći da američki građani već godinama plaćaju lijekove višestruko skuplje od ostatka svijeta, i to za iste proizvode istih proizvođača.
"Uvest ćemo politiku prema kojoj će Sjedinjene Države plaćati najnižu cijenu bilo gdje u svijetu", napisao je Trump, dodajući da će ta mjera "napokon donijeti pravednost Americi" te uštedjeti "bilijune dolara".
Ova najava dolazi u trenutku kada Trumpova administracija razmatra i uvođenje carina na farmaceutski uvoz, koji je u njegovom prvom mandatu bio izuzet od takvih mjera. Stručnjaci upozoravaju da bi uvođenje carina moglo pogoršati nestašicu lijekova, osobito generičkih, i dugoročno povećati troškove za pacijente, prenosi Index.hr.
Ako nova uredba bude nalik onoj iz 2020., korisnici programa Medicare mogli bi ostvariti značajne uštede. Međutim, prema mišljenju stručnjaka, to bi također moglo dovesti do ograničenja pristupa određenim lijekovima, ovisno o načinu implementacije politike.
Zdravstveni analitičar Chris Meekins iz Raymond Jamesa izrazio je skepsu prema Trumpovim najavama, ističući da slične tvrdnje u prvom mandatu nisu bile učinkovito provedene. U bilješci za klijente upozorio je da su "grandiozne najave često bile slabije provedive", osobito kada bi uslijedili sudski izazovi.
Nova mjera će se vjerojatno suočiti i s otvorenim protivljenjem farmaceutske industrije. Stephen Ubl, izvršni direktor udruženja PhRMA, poručio je da je "uvoz stranih cijena loš posao za američke pacijente" te da bi se iz sustava Medicare povukle milijarde dolara bez garancije boljeg pristupa lijekovima.
Podsjetimo, Trumpova administracija je još 2018. predložila model kojim bi cijene lijekova u SAD-u bile usklađene s onima u inozemstvu.
Model predviđa da Medicare plaća najnižu cijenu među 50 lijekova koji se primjenjuju u liječničkim ordinacijama, čime bi se, prema procjenama iz 2020., moglo uštedjeti oko 86 milijardi dolara.
U međuvremenu, 2022. je donesen Zakon o smanjenju inflacije, koji je Medicareu po prvi put omogućio da pregovara o cijenama lijekova, iako za ograničen broj proizvoda godišnje.
Ako se ponovno uvede, politika "najpovlaštenije nacije" mogla bi smanjiti i izravne troškove pacijenata, kao i premije – no, stručnjaci upozoravaju da učinak ovisi o preciznoj provedbi i pravnim izazovima koji će zasigurno uslijediti.