
TikTok je dobrovoljno ugasio uslugu svojim korisnicima prije stupanja zabrane na snagu u nedjelju. Korisnici koji su pokušali otvoriti aplikaciju dobili su poruku s naslovom: "Nažalost, TikTok trenutno nije dostupan."
"Zakon kojim se zabranjuje TikTok stupio je na snagu u SAD-u," stoji u poruci. "Nažalost, to znači da trenutačno ne možete koristiti TikTok. Srećom, predsjednik Trump izjavio je da će raditi na rješenju kako bi vratio TikTok nakon što stupi na dužnost, prenosi CBS. TikTok više nije dostupan ni u Appleovoj ni u Googleovoj trgovini aplikacija.
Zakonodavci i dužnosnici SAD-a godinama upozoravaju na potencijalne rizike koje TikTokove veze s Kinom predstavljaju za nacionalnu sigurnost. Kongres je prošle godine donio zakon kojim se kineskoj matičnoj tvrtki ByteDance nalaže prodaja svog udjela u aplikaciji ili prekid rada na američkom tržištu. Rok za prodaju bio je 19. siječnja, dan prije preuzimanja dužnosti novog predsjednika. Bez znakova prodaje, TikTokov posljednji pravni izazov propao je u petak, kada je Vrhovni sud presudio da zakon ne krši Prvi amandman.
Bidenova administracija izjavila je da će provedbu zakona prepustiti nadolazećoj administraciji predsjednika Donalda Trumpa, koji je obećao "spasiti" aplikaciju. U subotu je Trump za NBC News izjavio da razmatra mogućnost produljenja roka za provedbu zakona.
"Produženje od 90 dana vjerojatno će se dogoditi jer je to prikladno," rekao je u telefonskom intervjuu, dodavši: "Ako se odlučim na to, vjerojatno ću to objaviti u ponedjeljak.", prenosi CBS.
Zakon dopušta predsjedniku da u određenim okolnostima odobri jednokratno produljenje do 90 dana.
Erm @TikTokSupport - I live in Ireland and always have done - why then am I getting the USA ban message and unable to login?
— Paddy Cunningham (@PaddyCunningham) January 19, 2025
I’ve not even been to the USA since having this account. @tiktokcreators @tiktok_uk @tiktok pic.twitter.com/FU5WQZ2EGX
TikTok je ranije nagovijestio da će sam prekinuti rad, što ostavlja korisnike i kreatore sadržaja u neizvjesnosti dok tvrtka traži pravni izlaz.
U izjavi za CBS News u petak navečer, TikTok je naveo da "Bidenova administracija nije pružila potrebnu jasnoću i jamstva pružateljima usluga koji su ključni za održavanje TikTokove dostupnosti za više od 170 milijuna Amerikanaca."
Glasnogovornica Bijele kuće Karine Jean-Pierre ranije je izjavila da je TikTokova najnovija izjava "samo predstava."
"Jasno smo izrazili svoj stav: provedba ovog zakona bit će zadatak sljedeće administracije. TikTok i druge tvrtke trebale bi se obratiti njima s bilo kakvim zabrinutostima," rekla je Jean-Pierre.
Američki dužnosnici upozoravaju da TikTok predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti jer bi kineska vlada mogla koristiti aplikaciju za špijuniranje Amerikanaca ili manipuliranje javnim mnijenjem kontroliranjem sadržaja.
FBI-jev direktor Christopher Wray upozorio je prošle godine da kineska vlada može kompromitirati uređaje Amerikanaca putem softvera.
Kao odgovor, TikTok je 2022. pokrenuo inicijativu "Projekt Texas" kako bi zaštitio podatke američkih korisnika na serverima u SAD-u. No, Ministarstvo pravosuđa ocijenilo je taj plan nedovoljnim jer i dalje dopušta određeni protok podataka u Kinu.
Vrhovni sud jednoglasno je presudio u korist zakona, ističući da Kina putem ByteDancea može prikupljati ogromne količine informacija o američkim korisnicima. Sud je zaključio da Kongres ima dobre razloge za poduzimanje posebnih mjera protiv TikToka.