Od žitnice Afrike do zemlje u kaosu

Telegraph: Kako je Mugabe "otrovao" žitnicu Afrike

Nekada veliki izvoznik hrane, danas je ova država primorana da uvozi svu hranu
Vijesti / Svijet | 16. 11. 2017. u 16:46 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Od žitnice Afrike do zemlje u kaosu, država Zimbabve je imala svoj zlatni period nakon čega je, pod dugogodišnjim diktatorom Robertom Mugabeom, postala 22. najsiromašnija država na svijetu prema statistikama iz 2017. godine, piše britanski Telegraph.

Nekada veliki izvoznik hrane, danas je ova država primorana da uvozi svu hranu, a za to vrijeme zemljom vlada glad. Nezaposlenost iznosi oko 80 posto. Od 1994. godine prosječni očekivani životni vijek se smanjio s 57 na 34 godine.

Borac protiv kolonijalizma i bivši militant Robert Mugabe postao je premijer Zimbabvea 1980. godine. On je izabran da izvede tada mladu nezavisnu državu na put demokracije nakon 14-godišnje pobune protiv britanske Krune.

Međutim, u 37 godina vladavine koje su uslijedile Mugabe će se pokazati kao jedan od najnemilosrdnijih vladara u modernom svijetu.

U roku od samo sedam godina Mugabe je od premijera postao doživotni predsjednik države. Sistematski je uništavao bilo koji vid opozicije i često je upotrebljavao silu kako bi izašao na kraj s protivnicima.

Veći dio "prljavog posla" Mugabe je prepuštao svojim simpatizerima, ratnim veteranima odanim režimu.

Oni su vrlo često znali napadati i ubijati farmere bijelce prije nego što bi im zaplijenili zemljište.

Dobit od poljoprivrede je naglo pala, a dramatično slabljenje ekonomije Zimbabvea dovelo je narod države na rub siromaštva i gladi.

Postupno je ove promjene počela primjećivati međunarodna zajednica nakon čega su uslijedile sankcije Europske unije i Amerike protiv Mugabea.

SAD su proglasile Zimbabve za jednu od šest država u svijetu koje predstavljaju "baze tiranije". Kraljica Engleske je oduzela Mugabeu titulu viteza koju mu je dala 1994. godine.

Narod Zimbabvea se ponadao da će doći do promjena nakon izbora 2008. godine. Morgan Tsvangirai bio je na čelu stranke koje se usudila usprotiviti Mugabeu.

Međutim, uslijedilo je nasilje na ulicama i protesti, a međunarodni promatrači su ocijenili da je došlo do izborne prevare nakon Mugabeove ponovne pobjede.

Do 2008. godine hiperinflacija je rezultirala dubokom ekonomskom krizom, jer je središnja banka Zimbabvea otiskala milijarde dolara kako bi financirala vojne kampanje i potplatila korumpirane političare.

Mnogi stanovnici Zimbabvea su sami sebe ironično nazivali izgladnjelim milijarderima. Štruca hljeba bi često koštala milijune zimbabveanskih dolara.

Prošle godine više tisuća demonstranata je prosvjedovalo protiv Mugabea u najvećim prosvjedima u toj državi u tijeku jednog desetljeća.

Sada, više od dva desetljeća nakon što je Robert Mugabe preuzeo vlast, Zimbabve je od nezavisne države s budućnošću ispunjenom ekonomskim prosperitetom, postala jedna od najproblematičnijih država na afričkom kontinentu.

Kopirati
Drag cursor here to close