Zaštitnik građana Srbije Zoran Pašalić potvrdio je za Radio Slobodna Europa 8. travnja da će biti pokrenut postupak u vezi s time tko je dozvolio predsjedniku Srbije i novinarima ulazak na jedinicu intenzivne njege u Kliničkom centru Srbije.
Pašalić je rekao da će se postupak pokrenuti na "inicijativu" studenata u blokadi.
Mediji su prethodno prenijeli Pašalićevu izjavu da će se obratiti Ministarstvu zdravstva, preko kojeg se vrši nadzor nad Kliničkim i Urgentnim centrom.
Studenti u blokadi objavili su 7. travnja šesti zahtjev kojim traže smjenu odgovornih za posjet predsjednika Srbije Aleksandra Vučića ozlijeđenima u požaru u klubu u Kočanima u Sjevernoj Makedoniji. Nakon požara u diskoteci u kojem je poginulo više od 60 osoba, neki teško ozlijeđeni pacijenti prevezeni su na liječenje u Beograd.
Smješteni su na odjelu intenzivne njege Urgentnog centra Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS), gdje ih je Vučić zajedno s medijskim ekipama obišao 17. ožujka.
Vučić je tada rekao da je imao priliku obići pacijente ozlijeđene u požaru u Sjevernoj Makedoniji.
Studenti u blokadi zahtijevaju pokretanje postupka za utvrđivanje odgovornosti i smjenu ravnateljice UKCS-a Jelene Drulović, ravnatelja Urgentnog centra Marka Ercegovca te načelnika intenzivne njege Dušana Micića.
"Ta su lica prekršila niz higijenskih mjera čiji je cilj zaštita pacijenata od rizičnih faktora koji mogu ozbiljno ugroziti zdravlje i život pacijenata", navodi se u njihovom priopćenju.
Dio studentskih zahtjeva upućen je i Zaštitniku građana Srbije od kojeg traže da provede nadzor nad radom Urgentnog centra UKCS "u vezi s povredom prava iz područja zdravstvene zaštite i ugrožavanjem zdravlja i života pacijenata" 17. ožujka.
Zaštitnik građana rekao je i da još traje postupak koji je pokrenula njegova institucija zbog upotrebe "zvučnog topa" na prosvjedu 15. ožujka.
Navodi da postupak nije završen jer nevladine organizacije toj instituciji nisu dostavile informacije kojima raspolažu, a odnose se na svjedočanstva i podatke dobivene od građana nakon prosvjeda.
Zaštitnik građana 17. ožujka priopćio je da će pokrenuti taj postupak.
Kako je naveo, zatražio je informacije od Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva obrane, Višeg javnog tužiteljstva u Beogradu, Urgentnog centra UKCS-a, nevladinih organizacija i građana.
Studenti u blokadi 4. travnja zatražili su istragu tog incidenta koji se dogodio na prosvjedu u njihovoj organizaciji.
Na prosvjedu 15. ožujka okupljeni u Ulici kralja Milana u Beogradu naglo su se razbježali s kolnika zbog, kako navode, jakih i neobičnih zvukova i vibracija.
Za sada nema službenih informacija o tome što je izazvalo takvu reakciju, a vlasti su odbacile optužbe da je korišten zvučni top.
Nekoliko nevladinih organizacija iz Srbije objavilo je 25. ožujka da su se u ime 47 građanki i građana obratile Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, koji je od Srbije zatražio odgovore na pitanja o mogućoj upotrebi zvučnog oružja na prosvjedu u Beogradu.