bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Amnesty International

Srbija uz pomoć alata izraelske firme špijunira aktiviste

"U više slučajeva, aktivisti i jedan novinar izvijestili su o sumnjivim aktivnostima na svojim telefonima neposredno nakon intervjua sa srpskom policijom i sigurnosnim vlastima."
16.12.2024. u 13:06
text

Policija i obavještajne službe u Srbiji koriste napredne mobilne forenzičke alate i dosad nepoznati špijunski softver za ilegalni nadzor novinara, boraca za zaštitu okoliša i aktivista za građanska prava, navodi se u izvješću Amnesty Internationala.

Amnesty International je u izvješću objavljenom u ponedjeljak naveo kako su srpski dužnosnici instalirali domaći špijunski softver na telefone desetaka novinara i aktivista. Izvješće se temelji na digitalnim forenzičkim dokazima i svjedočanstvima aktivista koji su izjavili da su bili hakirani u proteklim mjesecima, prenosi Reuters.

Tajno snimanje ekrana i kopiranje kontakata

U dva slučaja, prema izvješću, korišten je softver izraelske tvrtke za nadzor Cellebrite DI Ltd kako bi se otključali telefoni prije nego što su zaraženi špijunskim softverom. Amnesty je taj srpski špijunski softver nazvao "NoviSpy". Softver je tajno snimao ekrane mobilnih uređaja, kopirao kontakte te ih slao na server pod kontrolom vlasti.

"U više slučajeva, aktivisti i jedan novinar izvijestili su o sumnjivim aktivnostima na svojim telefonima neposredno nakon intervjua sa srpskom policijom i sigurnosnim vlastima", stoji u izvješću Amnestyja.

Ministarstvo unutarnjih poslova Srbije, Ministarstvo vanjskih poslova i obavještajna agencija BIA nisu komentirali optužbe Reutersu nakon upita poslanih 12. prosinca. Međutim, u ponedjeljak je BIA na svojoj internetskoj stranici objavila izjavu u kojoj navodi kako izvješće Amnestyja sadrži "besmislene tvrdnje" te da BIA djeluje u skladu s lokalnim zakonima.

Reakcije Cellebritea

Proizvodi tvrtke Cellebrite široko se koriste u provedbi zakona, uključujući FBI, za otključavanje pametnih telefona i pretraživanje dokaza. Direktor marketinga Cellebritea, David Gee, izjavio je kako tvrtka istražuje optužbe Amnestyja.

"Ako su te optužbe točne, to bi moglo predstavljati kršenje ugovora o licenci za krajnjeg korisnika", rekao je Gee za Reuters, dodajući kako bi, u tom slučaju, tvrtka mogla obustaviti korištenje svoje tehnologije od strane srpskih vlasti.

Gee je naglasio kako Cellebrite ne razvija softver za nadzor te da je tvrtka kontaktirala srpske dužnosnike, no nije pružio dodatne detalje.

Forenzički dokazi


Jedan od aktivista iz izvješća Amnestyja izjavio je da je primijetio kako su kontakti na njihovom telefonu izvezeni odmah nakon sastanka s BIA-om. Forenzički stručnjaci potvrdili su da je špijunski softver NoviSpy izvezao kontakte i poslao privatne fotografije s uređaja na server pod kontrolom BIA-e.

Prema Amnestyju, Srbija je dobila uređaje za hakiranje telefona od Cellebritea kao dio šireg paketa pomoći osmišljenog kako bi Srbija ispunila uvjete za integraciju u Europsku uniju. Taj paket, financiran od strane norveške vlade i administriran od strane Ureda Ujedinjenih naroda za projektne usluge (UNOPS), pružen je Ministarstvu unutarnjih poslova Srbije između 2017. i 2021. godine s ciljem borbe protiv organiziranog kriminala.

Norveška i UNOPS istražuju optužbe


Norveška vlada privremeno je obustavila isporuku uređaja Cellebritea Srbiji 2018. godine, navodi Amnesty. Norveško veleposlanstvo u Beogradu također je izrazilo zabrinutost zbog programa, ali su uređaji ipak isporučeni u lipnju 2019.

Maria Varteressian, zamjenica norveškog ministra vanjskih poslova, izjavila je kako su optužbe iz izvješća alarmantne i neprihvatljive ako se pokažu točnima. Najavila je sastanak sa srpskim vlastima i UNOPS-om kako bi dobila dodatne informacije o ovom slučaju.

UNOPS je u izjavi naveo kako pozdravlja izvješće Amnestyja te da je od 2017. godine dodatno unaprijedio mehanizme za procjenu i ublažavanje potencijalnih negativnih učinaka, no nije pružio detalje o tim mjerama.

 

comment icon
svi komentari (0)