Kada u Siriji završi slavlje zbog pada zločinačkog Asadovog režima, zemlja će se suočiti s teškim pitanjima o svojoj budućnosti. Sirija je na povijesnoj prekretnici, ali smjer kojim će krenuti itekako je neizvjestan.
Vođa glavne pobunjeničke skupine Hayat Tahrir al-Šam (HTS), Abu Mohammed Al-Jawlani, obećao je da će Siriju usmjeriti prema pluralističnijoj i demokratskijoj budućnosti. Ovaj optimizam podržavaju UN i međunarodna zajednica, ali skeptici podsjećaju na nasilnu prošlost HTS-a, organizacije koju su UN i nekoliko država proglasili terorističkom.
Optužbe za kršenje ljudskih prava prate ovu skupinu, a njezini bivši odnosi s Al-Kaidom izazivaju zabrinutost. Istovremeno, Al-Kaida već potiče i poziva pobunjenike na neprijateljstvo prema "Židovima i križarima", izraz kojim opisuju sve kršćane, što dodatno povećava strah među manjinskim zajednicama u Siriji, piše BBC.
Sirija je zemlja s brojnim etničkim i vjerskim manjinama, uključujući Alavite, kršćane i Kurde, koji imaju razloga strahovati od vlasti sunitskih islamističkih pobunjenika. Povijesne napetosti između vjerskih skupina i dugogodišnja represija Assadovog režima ostavili su duboke podjele koje bi mogle dodatno zakomplicirati tranziciju, javlja Index.
Iako postoje ohrabrujući znakovi da bi se tranzicija vlasti mogla odvijati relativno mirno, postoji ozbiljan rizik da bi Sirija mogla krenuti putem Libije, ali i svoje bliske prošlosti nakon 2011., odnosno upasti u kaos sukoba između više oružanih frakcija. Pitanje je ima li HTS snagu, čak i da ispuni svoja demokratska obećanja, da zadrži kontrolu nad većim dijelom Sirije i osigura stabilnost zemlje.
Sudbina Sirije ovisi o sposobnosti nove vlasti da osigura stabilnost, zaštiti prava manjina i izbjegne povratak u nasilje. Ako tranzicija propadne, zemlja bi mogla opet upasti u dugotrajni sukob bez kontrole, s razarajućim posljedicama za regiju.
Dok međunarodna zajednica pomno prati razvoj situacije, budućnost Sirije ostaje neizvjesna, balansirajući između potencijalne demokratske obnove i ponovnog pada u kaos.
Nedostatak podrške Asadovih saveznika, uključujući Rusiju i Iran, ostavio je sirijske snage nesposobnima zaustaviti napredovanje pobunjenika, a neke su se jedinice povukle bez otpora.
Pobunjenici su unutar nekoliko dana zauzeli ključne gradove Alep, Hamu i Homs, a zatim su prodrli u Damask. Dok mnogi slave kraj Assadove vladavine, pitanje što slijedi ostaje otvoreno.
HTS, koji je vodio ovu pobunu, pokušava se predstaviti kao legitimna snaga, ali mnogi nisu uvjereni u njihove namjere i strahuju od moguće islamističke dominacije.