Američki dužnosnici za energetsku sigurnost preispituju opasnost od kineskih uređaja koji igraju ključnu ulogu u obnovljivoj energetskoj infrastrukturi, nakon što su u nekim uređajima pronađeni nepoznati komunikacijski moduli, otkrile su dvije osobe upućene u istragu, prenosi Reuters.
U fokusu su solarni inverteri – uređaji koji povezuju solarne panele i vjetroturbine s elektroenergetskom mrežom – a koji se većinom proizvode u Kini. Oni se koriste i u baterijama, toplinskim crpkama te punjačima za električna vozila.
Iako inverteri dopuštaju daljinski pristup za nadogradnje i održavanje, američke elektroprivrede postavljaju vatrozid kako bi onemogućile komunikaciju s vanjskim izvorima, osobito iz Kine. Međutim, neovlaštene komunikacijske komponente, uključujući mobilne radijske module, pronađene su u nekim kineskim uređajima i nisu bile navedene u tehničkoj dokumentaciji.
Prema riječima izvora, te skrivene komponente mogle bi omogućiti zaobilaženje vatrozida, daljinsku promjenu postavki uređaja ili njihovo isključivanje, što bi potencijalno moglo destabilizirati elektroenergetsku mrežu i izazvati široke nestanke struje.
Bivši direktor američke Agencije za nacionalnu sigurnost Mike Rogers izjavio je:
''Znamo da Kina vidi vrijednost u tome da ugrozi našu ključnu infrastrukturu.''
Američko Ministarstvo energetike (DOE) potvrdilo je da kontinuirano procjenjuje rizike i naglasilo potrebu za boljom transparentnošću funkcionalnosti opreme. Očekuje se dodatna regulativa kroz tzv. Softverske liste materijala (SBOM) i ugovorne zahtjeve.
U međuvremenu, neke američke elektroprivrede, poput Florida Power & Light, već prelaze na dobavljače izvan Kine. Također, američki Kongres razmatra zabranu nabave baterija i drugih komponenti iz Kine za sektor nacionalne sigurnosti, što bi moglo obuhvatiti i invertere.
Kineski proizvođači dominiraju tržištem: Huawei drži 29 % globalne prodaje invertera, a slijede ga Sungrow i Ginlong Solis. Njemačka tvrtka 1Komma5 navodi da izbjegava Huawei zbog sigurnosnih zabrinutosti.
Zabrinutosti se šire i na Europu. Litva je donijela zakon koji onemogućuje daljinski pristup kineskih uređaja instalacijama većima od 100 kW, dok je Estonija upozorila da bi mogla postati meta ucjena ako ne zabrani kinesku tehnologiju u ključnim sektorima.
Britanija također provodi reviziju kineske tehnologije u energetskoj mreži, dok se u studenome 2023. zbio incident u kojem su kineski proizvođači daljinski onemogućili rad nekih invertera, zbog čega su američke vlasti dodatno zabrinute.
NATO je upozorio da Kina pojačava napore da stekne kontrolu nad infrastrukturom država članica, uključujući energetiku.
''Moramo identificirati strateške ovisnosti i djelovati kako bismo ih smanjili'', izjavio je dužnosnik NATO-a.