bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
SAD-u prijeti veća ranjivost

SAD obustavio kibernetičke napade na Rusiju

Glavna zabrinutost je da će prekid ofenzivnih kibernetičkih operacija protiv Rusije povećati ranjivost SAD-a na potencijalne ruske kibernetičke napade, budući da Moskva raspolaže snažnom mrežom hakera sposobnih za ugrožavanje američke infrastrukture.
03.03.2025. u 08:26
text

Sjedinjene Američke Države obustavile su operacije i planiranje ofenzivnih kibernetičkih napada na Rusiju, potvrdio je visoki američki dužnosnik za CNN.

Povećanje ranjivosti SAD-a

Ova odluka predstavlja ''veliki udarac'', izjavio je dužnosnik, posebno zato što planiranje takvih operacija zahtijeva dugotrajna istraživanja i pripreme.

Glavna zabrinutost je da će prekid ofenzivnih kibernetičkih operacija protiv Rusije povećati ranjivost SAD-a na potencijalne ruske kibernetičke napade, budući da Moskva raspolaže snažnom mrežom hakera sposobnih za ugrožavanje ključne američke infrastrukture i prikupljanje osjetljivih obavještajnih podataka.

Pauza u operacijama i planiranju koje provodi Američko kibernetičko zapovjedništvo (US Cyber Command), vojna jedinica zadužena za ofenzivne i defenzivne kibernetičke aktivnosti, dolazi u trenutku kada Trumpova administracija nastoji postići šire smanjenje napetosti s Rusijom, tri godine nakon početka njezina rata protiv Ukrajine.

Narušavanje odnosa

Istodobno, predsjednik Donald Trump i potpredsjednik JD Vance u petak su u Ovalnom uredu oštro kritizirali ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, čime su dodatno narušili odnose između SAD-a i Ukrajine.

''Zbog operativne sigurnosti ne komentiramo niti raspravljamo o kibernetičkim obavještajnim podacima, planovima ili operacijama. Nema većeg prioriteta za ministra obrane Petea Hegsetha od sigurnosti američkih vojnika u svim operacijama, uključujući i kibernetički prostor'', izjavio je visoki obrambeni dužnosnik za CNN.

Prvi izvještaji o obustavi planiranja vezanog za Rusiju pojavili su se na portalu The Record.

Stručnjaci upozoravaju na moguće posljedice

''Nije neuobičajeno da Pentagon privremeno obustavi aktivnosti koje bi mogle biti destabilizirajuće ili provokativne tijekom pregovora, uključujući kibernetičke operacije'', rekao je Jason Kikta, bivši dužnosnik Cyber Commanda, za CNN.

''No, ako je pauza obuhvatila i planiranje, to bi moglo učiniti ofenzivne opcije zastarjelima i neprovedivima'', upozorio je.

''Svaka dulja obustava planiranja i nadzora nad pristupnim točkama povećava rizik od gubitka pristupa ili propuštanja ključnih promjena'', dodao je Kikta, iako je napomenuo da nije osobno upoznat s trenutnim statusom operacija Cyber Commanda.

Neprestalna kibernetička konfrontacija

Trenutačni i bivši američki dužnosnici ističu da su SAD i Rusija neprestano u stanju kibernetičke konfrontacije. Kremlj cyberspace vidi kao stratešku prednost nad SAD-om, jer može infiltrirati američku kritičnu infrastrukturu i pokušati utjecati na izbore.

S druge strane, američki vojni i obavještajni hakeri posljednjih su godina pojačali napade na ruske kibernetičke kriminalce i obavještajce. Od 2016. godine, kada je Rusija koristila botove, trolove i hakere kako bi utjecala na američke predsjedničke izbore u korist Trumpa, Moskva je taj model ponovila na svakim američkim izborima, tvrde američki dužnosnici.

Cyber Command osnovan je prije više od deset godina, djelomično kao odgovor na prijetnje iz Rusije i drugih stranih sila. Od tada je znatno narastao te danas zapošljava nekoliko tisuća računalnih stručnjaka koji provode ofenzivne i defenzivne misije.

Sa sjedištem u Fort Meadeu u Marylandu, pored Nacionalne sigurnosne agencije (NSA), Cyber Command postao je važan alat američke vanjske politike. Njegovi su stručnjaci poslani u saveznike diljem svijeta kako bi im pomogli u obrani od prijetnji kibernetičkih kriminalaca i špijuna.

To je uključivalo i misiju u Ukrajini u prosincu 2021., prije ruske invazije punog opsega, kako bi Kijev pripremili na val ruskih kibernetičkih napada.

Mjesecima nakon početka rata, Cyber Command potvrdio je da je aktivno sudjelovao u pomaganju Ukrajini kroz kibernetičke operacije.

SAD nastavlja obrambene kibernetičke aktivnosti

Unatoč promjeni planiranja unutar Cyber Commanda, druga ključna američka agencija za kibernetičku sigurnost izjavila je da nije promijenila svoj operativni stav.

Američka Agencija za kibernetičku sigurnost i sigurnost infrastrukture (CISA), koja je zadužena za obranu saveznih mreža od hakiranja, objavila je u nedjelju navečer na platformi X da je njezina misija i dalje ''obrana od svih kibernetičkih prijetnji američkoj kritičnoj infrastrukturi, uključujući one iz Rusije''.

''Nije došlo do promjene našeg operativnog stava'', poručila je agencija, reagirajući na izvješća koja su sugerirala da se SAD sada više fokusira na prijetnje koje ne dolaze iz Rusije. ''Svaki izvještaj koji tvrdi suprotno je lažan i ugrožava našu nacionalnu sigurnost.''

 

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO