Preskoči na sadržaj
bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Sukob se nastavlja

SAD napale iranske vojne ciljeve, Teheran uzvratio

Iranski Korpus islamske revolucionarne garde u ponedjeljak je priopćio da je gađao zračnu bazu koju SAD koristi za napad na jug Irana, ne navodeći o kojoj je bazi riječ.
01.06.2026. u 08:09
text

Sjedinjene Države priopćile su da su tijekom vikenda izvele napade na iranske vojne ciljeve, dok je iranska Revolucionarna garda u ponedjeljak objavila da je kao odgovor gađala američku bazu, što je najnoviji u nizu međusobnih napada usred pregovora o okončanju tromjesečnog rata.

Napadi na iransku obalu Perzijskog zaljeva izvedeni su kao odgovor na agresivne iranske poteze koji su uključivali rušenje američkog drona MQ-1 koji je djelovao iznad međunarodnih voda, priopćilo je američko Središnje zapovjedništvo (CENTCOM) u objavi na mreži X.

Američki borbeni zrakoplovi brzo su odgovorili uništavanjem iranske protuzračne obrane, jedne kopnene upravljačke postaje i dvaju jednokratnih napadnih dronova koji su predstavljali jasnu prijetnju brodovima u regionalnim vodama, naveo je CENTCOM.

Dodali su i da će nastaviti štititi američku imovinu i interese tijekom aktualnog primirja, prenosi HRT. 

Iranski Korpus islamske revolucionarne garde u ponedjeljak je priopćio da je gađao zračnu bazu koju SAD koristi za napad na jug Irana, ne navodeći o kojoj je bazi riječ.

Protuzračna obrana u Kuvajtu, gdje se nalazi velika američka baza, presretala je u ponedjeljak raketne i napade dronovima dok su se diljem zemlje oglašavale sirene, izvijestila je državna novinska agencija KUNA, bez dodatnih pojedinosti.

SAD i Iran povremeno razmjenjuju napade otkako je početkom travnja stupilo na snagu primirje, dok se pregovori o trajnijem sporazumu odugovlače. Slična razmjena dogodila se i prošlog četvrtka, a obje su je strane opisale na sličan način.

POVEZANO