Na sigurnosnoj konferenciji u Münchenu, koja je okupila visoke političke i vojne predstavnike, američki potpredsjednik JD Vance izazvao je uznemirenost među europskim dužnosnicima, naglasivši rastuće napetosti u transatlantskim odnosima. Ipak, Armin Papperger, izvršni direktor njemačkog proizvođača oružja Rheinmetalla, ostao je miran i izjavio: „To je dobro za posao”. Rheinmetall je, naime, uživao u nevjerojatnom rastu, zahvaljujući porastu europske vojne potrošnje, prenosi Index.hr.
U razgovoru za Financial Times, 62-godišnji Bavarac Papperger izjavio je da Europa nema drugog izbora nego dramatično povećati svoje obrambene kapacitete. Prema njegovim riječima, Rheinmetall je idealno pozicioniran da odgovori na ove potrebe. U skladu s tim, očekuje se da će tvrtka izvijestiti o prošlogodišnjoj prodaji od oko 10 milijardi eura, gotovo dvostruko više od 5,7 milijardi eura zabilježenih 2021. godine, prije početka rata u Ukrajini.
Papperger je također istaknuo da su dionice Rheinmetalla porasle više od 10 puta od početka rata i gotovo 140% nakon izbora Donalda Trumpa 2020. godine. „U posljednjih 12 mjeseci dobili smo više ugovora nego u posljednjih 15 godina”, rekao je Papperger. Ovaj nevjerojatan rast u obrambenom sektoru dolazi uslijed promjena u vojnoj politici Njemačke, koja je pod novim kancelarom Friedrichom Merzom ukinula ograničenja zaduživanja kako bi omogućila gotovo neograničenu potrošnju na obranu. Također, predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen, najavila je mobilizaciju 800 milijardi eura za obrambeni sektor.
Unatoč tome, javna potrošnja na vojnu opremu izaziva zabrinutost u dijelu Europe, gdje su prethodne godine prioritet imali obrazovanje i zdravstvo, a ne vojna potrošnja. Stručnjaci upozoravaju kako Europa mora ubrzano povećati proizvodnju kako bi istovremeno podržala Ukrajinu i ojačala vlastite obrambene snage suočene s povlačenjem SAD-a iz vojnog angažmana.
Rheinmetall se ističe kao ključni igrač u europskoj obrambenoj industriji. Tvrtka je u posljednje tri godine povećala kapacitet za proizvodnju granata kalibra 155 mm deset puta, dosegnuvši 700.000 metaka godišnje. Osim toga, Rheinmetall planira proširenje kapaciteta u nekoliko europskih zemalja, uključujući Rumunjsku, Mađarsku i Litvu. Iako Europska unija nije ispunila cilj isporuke milijun metaka Ukrajini do kraja 2023. godine, Rheinmetall planira premašiti tu brojku do kraja 2025. godine.
Rheinmetall nije samo pionir u proizvodnji streljiva. Tvrtka proizvodi i oklopna vozila Marder, topovske cijevi za tenkove Leopard 2 te haubice Panzerhaubitze 2000, koji su svi poslani u Ukrajinu. Papperger je izjavio da je "ogroman učinak skaliranja smanjio troškove proizvodnje za 30%".
Papperger, koji je u Rheinmetallu od 1990. godine, na čelu tvrtke je od 2013. godine. Njegova vizija brze ekspanzije omogućila je Rheinmetallu gotovo 8 milijardi eura ulaganja u posljednje dvije godine. Trenutno tvrtka gradi 10 novih tvornica diljem Europe, dok istovremeno ulaže na američko tržište. Prošlog prosinca preuzeli su američku tvrtku Loc Performance za 950 milijuna dolara, što im je omogućilo pristup unosnim ugovorima s američkom vojskom.