Studentski pokret u Srbiji i sve masovniji val građanskih prosvjeda, potaknut tragedijom na novosadskom kolodvoru 1. studenog 2024., neprestano dobivaju nove oblike bunta i akcija.
Prosvjednici smatraju da je za smrt 15 ljudi, uzrokovanu padom nadstrešnice na nedavno renoviranom kolodvoru, odgovorna vlast i njezini koruptivni poslovi.
Motivirajući slogan "Pumpaj!" postao je zaštitni znak pokreta, a studenti su njime međusobno bodrili tijekom trodnevnog marša u kojem su iz Novog Sada, Beograda, Niša, Užica, Čačka, Kraljeva i Novog Pazara prepješačili između 130 i 150 kilometara kako bi se 15. veljače, na Dan državnosti, okupili u Kragujevcu.
Akcija pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" kulminirala je 15-satnom blokadom središnjeg bulevara.
Dosad su održana četiri velika skupa – dva u Beogradu, te po jedan u Novom Sadu i Kragujevcu – a ukupno se studentima pridružilo gotovo pola milijuna ljudi. Već su u tijeku pripreme za novo okupljanje 1. ožujka u Nišu, četvrtom sveučilišnom centru Srbije.
U međuvremenu, studenti su pozvali građane da im se 23. veljače pridruže na poludnevnoj blokadi Vršca pod sloganom "Iz Banata iz inata".
Osim toga, 15-minutne komemorativne blokade održavaju se svakodnevno diljem Srbije, čak i u manjim mjestima koja su tradicionalna uporišta vladajuće Srpske napredne stranke (SNS).
Već gotovo tri mjeseca traje blokada više od 60 fakulteta u četiri velika sveučilišna centra. Studenti traže odgovornost vlasti za tragediju, razotkrivanje korupcije na državnoj razini i neovisnost institucija od političkog utjecaja.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić pokušava ih prizvati na dijalog, tvrdeći da su svi njihovi zahtjevi već ispunjeni i da bi razgovor bio "ljekovit" za aktualnu političku krizu. No, studenti mu odgovaraju kratko: "Nisi nadležan", poručujući da žele učinkovit rad institucija i pravednije društvo.
Vučić je u subotu, pred tisućama svojih pristaša u Sremskoj Mitrovici, proglasio pobjedu nad studentskim pokretom, nazvavši ga "obojenom revolucijom" i najavivši da će o tome napisati udžbenik koji će, kako tvrdi, postati "bestseler u cijelom svijetu".
Studenti su mu uzvratili ironičnom objavom na mreži X: "Nakon dubokog razmišljanja, i mi smo odlučili napisati udžbenik. Radni naziv: 'Kako smo pumpali i kako ćemo tek pumpati!'"
Studentski pokret dobiva sve širu podršku. U srijedu su im se pridružili djelatnici Muzeja Vojvodine, bivša ministrica zdravstva Danica Grujičić, nekoliko lokalnih sindikata, a zajedno su prosvjedovali i sa sindikatima beogradskog javnog gradskog prijevoza.
Niška općina Medijana najavila je da će im 1. ožujka, na prosvjedu u Nišu, simbolično predati ključeve općine.
Studenti u međuvremenu nastavljaju blokadu fakulteta, a odluke o daljnjim akcijama donose većinom glasova na studentskim plenumima.
Jedna od posljednjih odluka jest poziv na bojkot Radio-televizije Srbije (RTS). Studenti Sveučilišta umjetnosti u Beogradu pozvali su kolege, profesore i građane da ne sudjeluju u proizvodnji informativnog, kulturno-umjetničkog, obrazovno-znanstvenog i zabavnog programa dok RTS ne počne objektivno izvještavati o prosvjedima i ne prestane relativizirati studentski pokret.
Studentski prosvjedi u Srbiji nastavljaju rasti, a njihov moto "Pumpaj!" postao je simbol otpora i poziv na promjene.