bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Odcjepljenje od Mađarske

Prije 106 godina Međimurje se vratilo matici Hrvatskoj

Međimurje danas obilježava 106 godina od Velike narodne skupštine održane 9. siječnja 1919. godine, kada je donesena povijesna odluka o odcjepljenju Međimurja od mađarske države i njegovu sjedinjenju s maticom zemljom Hrvatskom.
09.01.2025. u 19:50
text

Prije 106 godina, 9. siječnja, na Velikoj narodnoj skupštini, održanoj na Franjevačkom trgu u Čakovcu, donesena je odluka o odcjepljenju Međimurja od mađarske države.

Hrvatski sabor 2005. godine,  na inicijativu tadašnjeg saborskog zastupnika Dragutina Lesara, 9. siječnja je proglasio spomendanom koji se diljem Međimurja obilježava nizom događaja i svečanosti kojima se odaje počast zaslužnim Međimurcima, prenosi Međimurski.hr.

Uzprkos najvećeg nasilja i najžešće mađarizacije...

U Rezoluciji od 9. siječnja 1919. godine stoji: 

"U hrvatskom je narodu u Međimurju od uvijek živjela želja da se politički sjedini sa svojim suplemenicima iste krvi i jezika. Imperijalizam mađarske države, koji je nasilnom mađarizacijom htio od raznih naroda bivše države Ugarske stvoriti jedinstveni i jednojezični mađarski narod,- kao što nije uspio kod ostalih nemađarskih naroda, - tako nije uspio niti kod međimurskih Hrvata.

Uzprkos najvećeg nasilja i najžešće mađarizacije ipak je hrvatski narod u Međimurju uščuvao svoj jezik i živu želju za oslobođenje izpod tuđinskog jarma. Kad je pobiedila ideja velikog predsjednika sjeverno-američkih država Wilsona o samoodređenju naroda, osjetili su i međimurski Hrvati da i oni imaju pravo na slobodu i život.

Dan prkosa i zajedništva

Povodom odavanja počasti velikanima narodnog preporoda u Međimurju, u Macincu, Vratišincu, Prelogu i Čakovcu, župan Međimurske županije Matija Posavec je naglasio: "Deveti siječnja najvažniji je dan međimurske povijesti, dan prkosa i zajedništva, simbol nade i vjere u identitet Međimurja, a identitet je nešto najvrjednije što imamo."

Naglasio je kako na današnji dan odaju počast predvodnicima naroda i preporoda koji je u nakon godina potlačivanja našega naroda doveo do gospodarskog razvoja kao i razvoja na svim drugim poljima.

"Više od stotinu godina je prošlo od Velike narodne skupštine 1919. godine i donošenja Rezolucije, no tek je 4. lipnja 1920. Trianonska komisija upravo na osnovu nacionalne ostavštine, na osnovu kulture, jezika i pjesmama rekla da ovo nikako ne može biti mađarski, već hrvatski kraj", rekao je župan.

Sjećanje na predvodnike

U prijepodnevnim satima, predstavnici županijske i općinske vlasti, na čelu sa županom Matijom Posavcem, položili su vijence kod rodne kuće dr. Ivana Novaka u Macincu, jednog od najzaslužnijih za omasovljenje pokreta oslobođenja Međimurja od mađarske vlasti. 

Potom su se Međimurci prisjetili doktora Vinka Žganca u Vratišincu čija je zbirka Hrvatskih pučkih popijevaka iz Međimurja, pri mirovnim pregovorima nakon Prvog svjetskog rata, bila krunski dokaz da Međimurci pripadaju hrvatskome narodu, te Jurja Lajtmana, svećenika, pisca i vođe međimurskih intelektualaca.

Odavanje počasti završeno je polaganjem vijenca kod spomen-ploče ocu Kapistranu Geciju, svećeniku koji je u iznimno opasnim vremenima okupljao narod, osvješćujući važnost donošenja Rezolucije na skupštini.

comment icon
svi komentari (0)