Jose Mujica, bivši urugvajski predsjednik, nekadašnji gerilac i međunarodno poznata figura zbog svog skromnog načina života i liberalnih reformi, preminuo je u dobi od 89 godina.
''S dubokom tugom objavljujemo smrt našeg druga Pepea Mujice'', objavio je predsjednik Urugvaja Yamandu Orsi na platformi X. ''Hvala ti za sve što si nam dao i za tvoju duboku ljubav prema svom narodu.''
Mujica, poznat među Urugvajcima jednostavno kao ''Pepe'', bio je predsjednik od 2010. do 2015. godine. Tijekom mandata zauzimao se za liberalne politike: potpisao je zakon o istospolnim brakovima i legalizaciji pobačaja u ranoj trudnoći, te podržao prijedlog za legalizaciju prodaje marihuane – poteze koji su tada bili iznimno rijetki u svijetu, osobito u katoličkoj Latinskoj Americi.
Odbio je preseliti se u službenu predsjedničku rezidenciju i nastavio živjeti na malom imanju u predgrađu Montevidea, gdje je uzgajao cvijeće. Bio je poznat po vožnji starog Volkswagena ''bube'' i obrocima u lokalnim restoranima, bez nošenja odijela i kravate.
U intervjuu u svibnju 2024. za Reuters iz svoje skromne kuće, koju je dijelio sa suprugom i bivšom senatorkom Luciom Topolansky, rekao je kako je buba još uvijek ''u fenomenalnom stanju'', ali da više voli traktor – ''zabavniji je i imate vremena razmišljati''.
Mujica je rođen 1935., iako je tvrdio da je došlo do pogreške i da je zapravo rođen godinu ranije. Odrastao je u siromaštvu, a nakon smrti oca pomagao je majci na obiteljskom imanju.
U mladosti je pristupio marksističkoj gerilskoj skupini Tupamarosi, koja se borila protiv konzervativne urugvajske vlade. U sukobima s vojskom ranjen je šest puta i proveo gotovo 15 godina u zatvoru, velikim dijelom u samici, preživljavajući u podzemnim ćelijama bez svjetla i kontakta s ljudima. Uspio je dvaput pobjeći, uključujući bijeg kroz tunel.
Nakon povratka demokracije 1985., oslobođen je i vratio se politici. Bio je ministar poljoprivrede, a potom izabran za predsjednika s 52 posto glasova, unatoč zabrinutostima zbog njegove prošlosti i dobi – imao je 74 godine.
Sa suprugom, koja mu je bila i politička partnerica još od dana Tupamarosa, ostao je politički aktivan i nakon predsjedničkog mandata. Podupirali su kandidate ljevice, uključujući predsjednika Orsija, koji je preuzeo dužnost u ožujku 2025, piše Reuters.