
Više od 20 Amerikanaca vode se kao nestali u akciji na prvim crtama bojišta u Ukrajini, dok je broj žrtava među stranim borcima naglo porastao u posljednjih šest mjeseci, jer su strani dobrovoljci popunjavali nastale praznine u obrani zemlje, otkriva CNN-ova istraga.
Tijela najmanje pet američkih dobrovoljaca, koji su se prijavili u ukrajinsku vojsku, nisu mogla biti izvučena s bojišta nakon što su poginuli u akciji u proteklih šest mjeseci, otkrio je CNN. Dva od tih tijela u petak su nakon dugotrajnih pregovora vraćena iz ruskog okupiranog teritorija na ukrajinsko tlo.
Svjedočanstva preživjelih boraca, kao i sve veći broj žrtava, ukazuju na nejasnu, ali značajnu ulogu američkih boraca na prvim crtama rata.
Rodbina nestalih Amerikanaca ispričali su za CNN o mučnoj neizvjesnosti zbog toga što ne mogu pokopati svoje sinove, kao i o pravnoj blokadi zbog koje ne mogu službeno proglasiti svoje voljene mrtvima. Osim toga, govorili su i o psihološkoj torturi ruskih internetskih trolova koji ih uznemiravaju putem društvenih mreža. Intenzitet borbi na istočnim frontovima Ukrajine znači da tijela vojnika obje strane često ostaju nepokupljena na bojištu.
Dva američka dobrovoljca ubijena su u istom napadu u blizini Pokrovska na istoku Ukrajine krajem rujna, prema svjedočanstvima preživjelih i njihovih obitelji. Nijedno tijelo nije pronađeno.
Bivši američki vojnik Zachary Ford (25) iz Missourija i drugi Amerikanac bez vojnog iskustva, čija je obitelj zatražila da bude identificiran samo pod kodnim imenom "Gunther", ubijeni su u napadu dronom dok su pokušavali srušiti most u blizini sela Novohrodivka.
Preživjeli američki borac, koji je zamolio da ga se identificira pod kodnim imenom "Redneck", opisao je za CNN misiju s minimalnim šansama za uspjeh, u kojoj su trojica američkih dobrovoljaca brzo zaglavili u rovu pod ruskom vatrom, oko 500 metara od mosta koji su trebali uništiti.
"Ruski dronovi počeli su se spuštati duž linije drveća, pokušavajući se probiti kroz krov bunkera", prisjetio se u intervjuu za CNN prošlog tjedna iz Sjedinjenih Država. Greda s krova pala mu je na lice. "Imao sam sačmaricu i pokušavao sam ih srušiti", rekao je.
Ford je putem radio veze rekao zapovjednicima da odustaju od misije, ali je dobio zapovijed da nastave te da evakuacija nije moguća još jedan dan, ispričao je Redneck. Kada je napad počeo, rekao je da je pucao iz svog mitraljeza na Ruse ispred sebe, dok su ukrajinski vojnici koji su upravljali bacačem granata i sustavom protivoklopnih projektila Javelin ubijeni pokušavajući zaustaviti ruske oklopnjake.
Rekao je da se povukao u bunker po streljivo, izbjegavši napad dronom koji je ranio Forda i Gunthera. Fordove ozljede zahtijevale su dvije podvezice da bi se zaustavilo krvarenje, rekao je Redneck. Podvezice je postavio prije nego što se vratio u obranu i tada je vidio ukrajinskog vojnika kako pada smrtno pogođen u lice pred njim.
An American Marine volunteer of the Defence Forces of Ukraine, have been KIA, tried to break through the russian border.
— Ukraine Front Line (@EuromaidanPR) November 5, 2024
Retired US Marine Sergeant Corey Navrotsky was killed in action on the 27th at the border outside the Bryansk region. A 41-year veteran with a 20-year record… pic.twitter.com/Hdh7LVhpgD
Nekoliko minuta kasnije čuo je Forda kako viče: "Gunther je mrtav", rekao je za CNN. "Sišao sam da provjerim, a Ukrajinac koji je bio tamo samo me pogledao i rekao: 'Prijatelj mrtav.'" Redneck je rekao da je Ford bio stabilan, ali da ih je zapovjednik putem radio veze upozorio da se sprema novi ruski napad.
"Znao je da nećemo preživjeti još jedan napad", rekao je Redneck za CNN, "pa je počeo tražiti od mene da ga ubijem kako ne bi bio zarobljen." Redneck je rekao da je odbio i rekao Fordu da će pronaći način da prežive, prije nego što je nastavio puniti oružje za očekivani napad.
"Onda je postao jako tih", rekao je Redneck o Fordu. "Nekoliko minuta kasnije, pozvao me i rekao da je olabavio podvezice." Redneck je rekao da ih je ponovno stegnuo, ali Ford je izgubio previše krvi.
Fordova posljednja želja bila je vidjeti sunčevu svjetlost dok umire. "Položio sam mu glavu prema vratima, tako da može gledati sunce, i samo sam mu držao ruku. Posljednje što je jasno rekao bilo je: 'Neka nikada ne kažu da su me gadovi ubili.'"
Redneck je rekao da je Ford često izražavao osjećaj koji je zajednički mnogim stranim borcima.
Njegova najsnažnija uspomena na Forda bila je mali plavi zvučnik koji je uvijek nosio sa sobom i na kojem je neprestano puštao pjesmu britanskog izvođača Artemasa *"I Like The Way You Kiss Me"*. "Uvijek je puštao glazbu i plesao oko tog zvučnika", prisjetio se.
Rekao je da preživljavanje stranih boraca na prvoj liniji ovisi o njihovom vojnom iskustvu, ali i o zadacima koje im dodijele brigade u koje su raspoređeni. Dok su neki časnici jednako tretirali strance i Ukrajince, rekao je, drugi "će vas izdati i poslati u smrt jednako brzo".
"U ovom trenutku, ne može se reći da ovo nije američki rat", rekao je za CNN. Kritičari rata "pokušavaju reći: 'Pa, ovo je ukrajinski problem. Ako sada postignemo mir, nećemo se morati s time suočavati.' Istina je da se to neće zaustaviti", dodao je.
Za gubitke u svojoj brigadi okrivio je "lošeg časnika... koji nije vidio razliku među vojnicima. Bili su samo topovsko meso i slao je koga god je mogao".
Govoreći iz Sjedinjenih Država, Redneck je za CNN rekao da je njegova jedinica evakuirana iz tog područja te da je kasnije vidio snimke dronova na kojima su bila tijela Forda i Gunthera. Područje gdje su se borili sada je pod ruskom kontrolom.
"Ovoga trenutka ne možete reći da ovo nije američki rat", rekao je američki borac poznat pod kodnim imenom Redneck za CNN. Kritičari rata "pokušavaju reći: 'Ovo je ukrajinski problem. Ako sada postignemo mir, nećemo se morati baviti ovime.' Istina je da se to neće zaustaviti," dodao je.
Za gubitke u svojoj brigadi okrivio je "lošeg časnika... koji nije vidio razliku među vojnicima. Svi su mu bili samo topovsko meso, i slao je koga god je mogao."
Govoreći iz Sjedinjenih Država, Redneck je rekao da je njegova jedinica evakuirana iz područja borbi te da je kasnije vidio snimke dronova na kojima su bila tijela njegovih suboraca Forda i Gunthera. Područje gdje su se borili sada je pod ruskom kontrolom.
Bivši američki marinac Corey Nawrocki (41) iz Pennsylvanije poginuo je u listopadu boreći se u ruskoj regiji Brjansk. Njegovo tijelo ruski su vojnici prikazivali na Telegramu, ali je nakon dugotrajnih pregovora prošlog petka postao jedan od gotovo 800 poginulih koje je Rusija vratila Ukrajini, zajedno s još jednim nestalim Amerikancem.
Njegova majka, Sandy Nawrocki, kroz suze je za CNN opisala osjećaj "olakšanja, ali i tuge". "Kao da mi je skinut teret s ramena jer sada više ne moram brinuti što bi mu mogli raditi tamo", rekla je.
Nawrocki, koji je kao marinac služio 20 godina s šest misija u Iraku i dvije u Afganistanu, bio je poznat po svom britkom humoru i sposobnosti da nasmije druge. Njegova majka kaže da je bio motiviran užasima kojima je svjedočio u Ukrajini. "Nepravedno ubijanje nevinih ljudi, beba", rekla je. "To ga je zaista potreslo."
Poginuo je dok je pokušavao pomoći ranjenom suborcu, rekli su joj. Slike njegovog tijela i oružja bile su široko dijeljene na ruskim društvenim mrežama, a objavljena je i njezina adresa te snimka njezina doma. Kada je pokušala obavijestiti njegove prijatelje iz Marinskog korpusa o njegovoj smrti, pro-ruski trolovi su je na društvenim mrežama zasipali uvredama i podrugljivim komentarima.
Iako nije željela da joj sin ode u Ukrajinu, rekla je da je vjerovao da je "ovo neisprovociran rat". "Ovo je rat svih nas. Ako Rusija pobijedi i osvoji Ukrajinu, to će utjecati na Poljsku, na sve europske zemlje."
Povratak tijela poginulih Amerikanaca često traje mjesecima i iznimno je emocionalan proces. Lauren Guillaume, Amerikanka koja živi u Kijevu i radi za nevladinu organizaciju RT Weatherman Foundation, pomaže obiteljima u pronalasku nestalih. Često zajedno s ukrajinskim istražiteljima pretražuje mrtvačnice i provodi DNK analize.
Ukrajinske vlasti navode da je identifikacija posebno teška kada se tijela vraćaju iz ruskog zarobljeništva, često u izmiješanim ostacima više osoba. "Nakon razmjene tijela, može nam biti predana vreća s ostacima 10 različitih tijela", rekao je Artur Dobroserdov, ukrajinski povjerenik za nestale osobe pri Ministarstvu unutarnjih poslova.
Dobroserdov je potvrdio da je više od 20 Amerikanaca nestalo u borbama te da mogu predati ostatke obiteljima tek kada se provede kompletna identifikacija, kako bi se izbjeglo da obitelji najprije pokopaju dio voljene osobe, a kasnije dobiju dodatne ostatke.
Jedan od prvih slučajeva u kojem je Guillaume pomogla bio je onaj američkog veterana Cedrica Hamma iz Texasa, koji je poginuo u regiji Sumy u ožujku. Hammova obitelj identificirala ga je putem jedinstvenih tetovaža, kombinacije astečkih simbola i američkih vojnih oznaka, koje su prepoznali u prijenosu uživo iz mrtvačnice. Tijelo je zatim vraćeno u San Antonio u prosincu.
"Jako sam ponosna na svog sina", rekla je njegova majka, Raquel Hamm. Ispričala je kako je bio motiviran vojnom karijerom i željom da putuje. "Njegova smirenost, čak i u posljednjim trenucima, ostavila je dojam na mene", rekla je, dodajući kako su joj rekli da je spasio jednog mladog vojnika prije nego što je ubijen.
"Nisam se nadala da će ga ikada pronaći", rekla je Hamm. "Moj sin platio je najvišu cijenu na bojištu za slobodu Ukrajine i to će zauvijek ostati sa mnom. Moje dijete nije umrlo uzalud."
Jedan od američkih boraca koji je bio ranjen u bitci u kojoj je Hamm ubijen rekao je za CNN da je bio "nesebičan do kraja". Zamolio je da ga se identificira pseudonimom Mitchell iz sigurnosnih razloga.
Guillaume je rekla da se stranci mogu službeno proglasiti mrtvima putem DNK analize njihovih ostataka ili sudskim putem, ako postoji dovoljno dokaza o njihovoj smrti. "To traje", rekla je. U ožujku je njezina organizacija radila na 16 slučajeva, a sada je angažirana na 88 slučajeva poginulih ili nestalih stranaca iz 18 različitih nacionalnosti – polovica su Amerikanci. "Većinom su to slučajevi nestalih u akciji", dodala je.
''Ukupan broj poginulih američkih dobrovoljaca u Ukrajini ostaje nepoznat'', rekla je Guillaume.
Smatra da je porast broja mrtvih i nestalih povezan s time da se strani borci šalju na najopasnije operacije, gdje je njihovo vojno iskustvo najpotrebnije.
"Strani borci popunjavaju praznine u operacijama koje su iznimno rizične, ali i strateški važne. Njihovi životi i njihove žrtve nisu uzaludne."