Na današnji dan, 22. studenog 1963., u Teksasu je ubijen John Fitzgerald Kennedy, američki predsjednik, koji je tu dužnost obnašao od 1961., nakon što je na predsjedničkim izborima, 1960., pobijedio dotadašnjeg potpredsjednika SAD-a, republikanca Richarda Nixona.
Na ruti Kennedyjevog posljednjeg, dvodnevnog putovanja, predviđenog uoči planirane, ponovne kandidature, 1964., bilo je ukupno pet gradova. U prva dva, San Antoniju i Houstonu, Kennedy je dočekan srdačno, prenosi Večernji list.
Dobrodošlicu su mu poželjeli i u Fort Worthu. Jutro nakon te prve noći, provedene u Teksasu, koji je smatran uporištem ekstremne, američke desnice, predsjednik je održao nekoliko govora, a njegova iduća destinacija bila je zračna luka, Love Field, u Dallasu.
Nakon što su se predsjednik i prva dama pozdravili s ljudima, koji su ih tamo dočekali, sjeli su na stražnje sjedalo kabrioleta koji ih je vozio prema mjestu gdje je Kennedy trebao održati još jedan u nizu svojih planiranih govora. Uz 16 kilometara dugu dionicu puta, do Trade Marta, 200.000 okupljenih ljudi razdragano je pozdravljalo predsjednički par.
Automobil je prošao kroz predio Dealey Plaza te se polako približavao samom centru Dallasa, no u trenutku kada su se, predsjednik i supruga, provezli pokraj zgrade tamošnje gradske knjižnice, odjeknuli su pucnji. Bilo je točno 12.30 sati kada je prvi metak pogodio Kennedyja, prostrijelivši mu vrat. Odmah je uslijedio i drugi hitac – taj kobni metak pogodio je Kennedyja u potiljak.
Iako je vozilo, s teško ranjenim predsjednikom, vrlo brzo stiglo do Memorijalne bolnice Parkland, Kennedyju liječnici više nisu mogli pomoći – točno u 13 sati, 35. predsjednik SAD-a službeno je proglašen mrtvim. Imao je samo 46 godina. Za nešto više od sat i pol, došlo je do ekspresne tranzicije izvršne vlasti. Prije no što je avion s Kennedyjevim mrtvim tijelom poletio iz zračne luke, u predsjedničkom zrakoplovu, Air Force One, točno u 14.38 sati, pred udovicom, Jacqueline Kennedy, potpredsjednik Lyndon B. Johnson, položio je prisegu. Milijunaš, čiji su ranč zvali 'Teksaška Bijela kuća', postao je tako 36. predsjednik SAD-a.