Vlada Demokratske Republike Kongo (DR Kongo) odbacila je mogućnost izravnih pregovora s pobunjeničkom skupinom M23 unatoč međunarodnom pritisku, uključujući i pozive Velike Britanije na inkluzivni dijalog.
Premijerka DR Konga Judith Suminwa Tuluka izjavila je za BBC kako njezina vlada želi pregovarati s Ruandom, koju optužuje za podršku M23 i destabilizaciju zemlje.
''Činjenica ostaje da je agresor koji ugrožava teritorijalni integritet i suverenitet Demokratske Republike Kongo – Ruanda", rekla je Suminwa Tuluka, pozivajući se na izvješće stručnjaka UN-a iz prošle godine, prema kojem su između 3.000 i 4.000 ruandskih vojnika prešli na teritorij Konga i borili se uz M23, piše BBC.
Prema podacima vlasti, od početka eskalacije sukoba u siječnju ubijeno je najmanje 8.500 ljudi, a stotine tisuća su raseljene.
Mirovni pregovori pod pokroviteljstvom Angole prekinuti su u prosincu kada je Ruanda zatražila da vlasti Konga izravno pregovaraju s M23. Pobunjenici su u siječnju i veljači zauzeli ključne gradove Gomu i Bukavu.
Regionalni lideri prošlog su mjeseca pozvali na prekid vatre, povlačenje stranih oružanih snaga iz Konga i izravne pregovore između svih strana, uključujući M23.
Predsjednik Ruande Paul Kagame u intervjuu za CNN nije izravno negirao prisutnost svojih vojnika u Kongu, odgovarajući: "Ne znam."
Pritisak na Ruandu da povuče svoje snage raste. Europska komisija suspendirala je "obrambene konzultacije" i stavila pod reviziju memorandum o sirovinama potpisan s Ruandom prošle godine.
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije ruandskom ministru Jamesu Kabarebeu, što je Ruanda odbacila kao "neopravdano i neučinkovito".
Velika Britanija je prošlog tjedna najavila obustavu financijske pomoći Ruandi, osim sredstava za najsiromašnije, dok ne povuče trupe i ne započne smislene pregovore.
Suminwa Tuluka optužila je Ruandu da ignorira sve pozive na povlačenje svojih snaga. "Tko onda zapravo stoji na putu rješavanju sukoba? To sigurno nije vlada Konga", poručila je.
Ruanda je ranije priznala da koristi svoje trupe "defenzivno i ofenzivno" tijekom sukoba, tvrdeći da brani vlastiti teritorij.
Optužila je i vladu Konga za suradnju s militantnom skupinom Demokratske snage za oslobođenje Ruande (FDLR), čiji članovi uključuju borce odgovorne za genocid u Ruandi 1994. godine.
Premijerka Konga odbacila je ove optužbe, ali je naglasila da će država raditi na "neutralizaciji" FDLR-a.
Na pitanje kako osigurati prekid vatre bez izravnih pregovora s M23, Suminwa Tuluka odgovorila je "Povlačenje ruandskih trupa s teritorija Konga i prestanak ubijanja kongoleškog stanovništva od strane M23", prenosi BBC.